Ogólnopolska Izba Księgarń
Wydawnictwo Stapis poleca powieść graficzną: "Dziennik Anne Frank",  Ari Folman, David Polonsky

Wydawnictwo Stapis poleca powieść graficzną: "Dziennik Anne Frank", Ari Folman, David Polonsky

Wydawnictwo Stapis poleca powieść graficzną: "Dziennik Anne Frank", Ari Folman, David Polonsky

Udostępnij

Kiedy Anne Frank w 1944 roku pisała: „... czy zostanę jeszcze kiedyś dziennikarką i pisarką? Mam nadzieję, że tak, o, mam taką nadzieję, bo pisząc, mogę wszystko utrwalić, moje myśli, ideały i fantazje”, nie wiedziała, jak wielki wpływ będą miały prowadzone przez nią zapiski na kulturę w latach po II wojnie...Tymczasem okazało się, że jej "Dziennik" stał się inspiracją dla całych pokoleń czytelników, a ona sama – postacią na trwale wpisaną w historię literatury Holocaustu, więcej – kultury XX wieku...

 

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest "Dziennik" Anne Frank. Do realizacji tego dzieła zaproszono Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oskara za film pt. "Walc z Baszirem". Tekst został oparty na wydaniu "Dziennika" w opracowaniu Mirjam Pressler, przy czym w wielu miejscach znalazły się w nim oryginalne fragmenty lub bezpośrednie nawiązania. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

W pierwszej, przedpremierowej recenzji Krzysztofa Rybaka dla portalu Kultura Liberalna czytamy: "Zasadniczą zaletą „Dziennika Anne Frank” jest sprawne połączenie wspomnianych partii humorystycznych oraz wizualizacji nieokiełznanej wyobraźni autorki z dramatem Zagłady Żydów. Okupacja niemiecka oraz wydarzenia towarzyszące tak zwanemu ostatecznemu rozwiązaniu w Holandii przyjmują zarówno dosłowną, jak i metaforyczną formę. Dzięki temu Zagłada staje się nie tyle wydarzeniem bardziej zrozumiałym, co bliższym doświadczeniu ofiar (reprezentowanych przez Anne Frank), sterroryzowanych wszechogarniającymi prześladowaniami. Folman i Polonsky stworzyli niezwykle atrakcyjną, ale równocześnie przejmującą opowieść o nienawiści i strachu, przełamaną siłą marzeń i nastoletniej wyobraźni"...

W Dzienniku Anne Frank Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zilustrował go zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką, wskazując nowe perspektywy odczytania tekstu Anne Frank. Z kolei przystępna i niebywale atrakcyjna forma otwiera dostęp do nowych czytelników. Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna.

Graficzna wersja Dziennika Anne Frank już stała się głośna, jest porównywany m.in. do kultowego Mausa Arta Spiegelmanna i doczekała się już wielu wydań zagranicznych, w tym angielskiej, francuskiego i niemieckiego. Ustalone z Anne Frank Fonds fragmenty tłumaczenia zostały zaczerpnięte z „Dziennika" Anne Frank (wyd. SIW Znak Sp. z o.o., 2015) w tłumaczeniu Alicji Oczko-Dehue).

Polska premiera: 12 czerwca 2019 roku – w 90. urodziny Anne Frank

Publikacja objęta dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad publikacją objęli:

  • Muzeum Polin

  • Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

  • Lubimyczytac.pl

  • Granice.pl

  • CzytającaMama.pl

 

Tytuł: Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna
Scenarzysta: Ari Folman
Ilustrator: David Polonsky
Przekład:
Wydawca: wydawnictwo Stapis
Miejsce i rok wydania: Katowice, premiera: 12 czerwca 2019 roku
Wydanie: I
Objętość: 162 strony
Oprawa: twarda  
ISBN: 978-83-7967-083-3
EAN: 9788379670833
Cena katalogowa: 59, 90 złKomentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się