Wyniki konkursu na powieść inspirowaną zamkami
Znamy już laureatów Konkursu na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno. 24 lutego 2024 roku w Galerii Historyczno-Artystycznej ARS ET HISTORIA w Bolkowie odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały ogłoszone wyniki konkursu literackiego zorganizowanego przez Oficynę Wydawniczą ATUT oraz spółkę Zamek Świny i Zamek Niesytno. Konkurs był objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.
Napisanie powieści nie było łatwym zadaniem. Nie liczył się bowiem jedynie pomysł fabularny oraz zdolności literackie, ale również ważne było odpowiednie przekazanie wiedzy historycznej i umiejętność oddania średniowiecznych realiów w sposób atrakcyjny zwłaszcza dla młodego czytelnika. Ponad 200 osób zwróciło się do Organizatorów z prośbą o przesłanie materiałów historycznych dotyczących zamków. Kwerendy te z pewnością ułatwiły poznanie dziejów Świn i Niesytna osobom, które podjęły próbę napisania powieści. Ostatecznie do konkursu zgłoszono 24 powieści, nieliczni autorzy więc sprostali postawionemu wyzwaniu. Z pracami zapoznało się profesjonalne Jury, które przez cztery miesiące je oceniało i o nich dyskutowało, aż do momentu wyłonienia zwycięzców.
W składzie Jury znajdowali się: prof. Wojciech Browarny (literaturoznawca, regionalista i krytyk literacki, przewodniczący Jury), Anna Brzezińska (powieściopisarka specjalizująca się w literaturze historycznej i fantasy), prof. Romuald M. Łuczyński (historyk, znawca zamków i pałaców Dolnego Śląska), prof. Ryszard Waksmund (literaturoznawca, znawca literatury dla dzieci i młodzieży, folklorysta), Jacek Drogosz (właściciel zamku Świny), Krzysztof Harkawy (właściciel zamku Niesytno) i Witold Podedworny (właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT).
Nagrodę główną, jaką jest wydanie książki przez Oficynę Wydawniczą Atut oraz 10 tysięcy złotych, otrzymała pani Ewa Sozoniuk z Warszawy za powieść Kroniki alchemii. Kamień filozoficzny.
Wyróżnienie trafiło do pani Jolanty Spis-Starońskiej z Łańcuta za powieść Skok do przeszłości, czyli rycerze czy rabusie.
Po oficjalnej części na uczestników czekało jeszcze kilka atrakcji przygotowanych przez Organizatorów na terenie Zamku Świny, m.in. zwiedzanie ruin z przewodnikiem, średniowieczna biesiada z pieczonym dzikiem w roli głównej oraz… pojedynek rycerski.
Gratulujemy Zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim Uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie.