Wyprawki Czytelnicze Instytutu Książki trafiły do dzieci w szkockim Dundee
Nasze Wyprawki Czytelnicze, które w ramach kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek" otrzymują w Polsce nowo narodzone dzieci, a także trzylatki odwiedzające biblioteki birące udział w projekcie, trafią teraz także do polskojęzycznych dzieci w szkockim Dundee.
Mamy nadzieję, że książka "Pierwsze wiersze dla..." rozbudzi w nich miłość do polskiej literatury, a dołączona do niej broszura "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" będzie dla rodziców pomocną wskazówką w rozwijaniu czytelniczej pasji najmłodszych.
Promocja czytelnictwa wśród najmłodszych jest w Szkocji rządowym priorytetem. Dzieci dostają wyprawki z książkami i płytami CD w języku angielskim tuż po urodzeniu, a także kiedy mają rok, trzy, a następnie pięć lat. Bezpłatne zajęcia w języku angielskim z czytaniem na głos, nauką piosenek i wierszy dla dzieci są regularnie prowadzone w bibliotekach.
A jak na tym tle wypada kontakt z literaturą polską? Rodzice polskojęzycznych dzieci mieszkający za granicą, wiedzą, że dzieci potrzebują wsparcia w nauce mowy ojczystej jako języka dziedziczonego. Aby zapewnić najmłodszym dzieciom kontakt z polskim językiem i kulturą, rodziny z okolic Dundee spotykają się cotygodniowo na darmowych zajęciach Polski Bookbug, które nawiązują do szkockiego modelu spotkań w bibliotekach.
Zajęcia z dziećmi dwujęzycznymi mają swoją specyfikę. Podczas spotkań dużo się śpiewa, w tym także polskie wersje popularnych angielskich piosenek. Animatorzy używają z dziećmi gestów, ruchu, pacynek i innych przedmiotów, aby jak najlepiej zilustrować pojęcia z piosenek, wierszy i lektur, starając się, żeby dzieci miały okazję zrozumieć motyw przewodni zajęć poprzez tradycyjne zabawy, prace plastyczne i eksperymenty.
Bibliotekę w Dundee odwiedzają dzieci w różnym wieku: od niemowląt po dzieci, które rozpoczęły edukację szkolną. Rodziny, w których oboje rodzice mówią po polsku, mieszane oraz takie, które dopiero poznają język polski.
Znalezienie polskich książek dla najmłodszych stanowi wyzwanie. Oferta sieci bibliotek publicznych w Dundee jest bogata, ale niemal wyłącznie są to pozycje wydane w języku angielsku, a koszty dostawy książek z Polski mogą odstraszać. Nierzadko na zajęciach czytane są książki wydane po angielsku i tłumaczne przez organizatrów na język polski.
Tym większa była radość polskojęzycznych rodzin z możliwości uczestnictwa w programie „Mała książka - wielki człowiek.” Dzięki wsparciu Instytutu Książki oraz Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu do Dundee dotarły książki dla najmłodszych dzieci oraz broszury o korzyściach z czytania dzieciom. Książki sprawiły całym rodzinom ogromną radość. Rodzice mogą nadal otrzymać Wyprawki Czytelnicze na zajęciach Polski Bookbug, we wszystkich bibliotekach w Dundee, a część także od opiekunów środowiskowych (health visitor) odwiedzających rodziny z małymi dziećmi.