Wyprawki Czytelnicze Instytutu Książki trafiły do dzieci w szkockim Dundee

Wyprawki Czytelnicze Instytutu Książki trafiły do dzieci w szkockim Dundee

Wyprawki Czytelnicze Instytutu Książki trafiły do dzieci w szkockim Dundee

Udostępnij

Nasze Wyprawki Czytelnicze, które w ramach kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek" otrzymują w Polsce nowo narodzone dzieci, a także trzylatki odwiedzające biblioteki birące udział w projekcie, trafią teraz także do polskojęzycznych dzieci w szkockim Dundee.

Mamy nadzieję, że książka "Pierwsze wiersze dla..." rozbudzi w nich miłość do polskiej literatury, a dołączona do niej broszura "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" będzie dla rodziców pomocną wskazówką w rozwijaniu czytelniczej pasji najmłodszych.

Promocja czytelnictwa wśród najmłodszych jest w Szkocji rządowym priorytetem. Dzieci dostają wyprawki z książkami i płytami CD w języku angielskim tuż po urodzeniu, a także kiedy mają rok, trzy, a następnie pięć lat. Bezpłatne zajęcia w języku angielskim z czytaniem na głos, nauką piosenek i wierszy dla dzieci są regularnie prowadzone w bibliotekach.

A jak na tym tle wypada kontakt z literaturą polską? Rodzice polskojęzycznych dzieci mieszkający za granicą, wiedzą, że dzieci potrzebują wsparcia w nauce mowy ojczystej jako języka dziedziczonego. Aby zapewnić najmłodszym dzieciom kontakt z polskim językiem i kulturą, rodziny z okolic Dundee spotykają się cotygodniowo na darmowych zajęciach Polski Bookbug, które nawiązują do szkockiego modelu spotkań w bibliotekach.

Zajęcia z dziećmi dwujęzycznymi mają swoją specyfikę. Podczas spotkań dużo się śpiewa, w tym także polskie wersje popularnych angielskich piosenek. Animatorzy używają z dziećmi gestów, ruchu, pacynek i innych przedmiotów, aby jak najlepiej zilustrować pojęcia z piosenek, wierszy i lektur, starając się, żeby dzieci miały okazję zrozumieć motyw przewodni zajęć poprzez tradycyjne zabawy, prace plastyczne i eksperymenty.

Bibliotekę w Dundee odwiedzają dzieci w różnym wieku: od niemowląt po dzieci, które rozpoczęły edukację szkolną. Rodziny, w których oboje rodzice mówią po polsku, mieszane oraz takie, które dopiero poznają język polski.

Znalezienie polskich książek dla najmłodszych stanowi wyzwanie. Oferta sieci bibliotek publicznych w Dundee jest bogata, ale niemal wyłącznie są to pozycje wydane w języku angielsku, a koszty dostawy książek z Polski mogą odstraszać. Nierzadko na zajęciach czytane są książki wydane po angielsku i tłumaczne przez organizatrów na język polski.

Tym większa była radość polskojęzycznych rodzin z możliwości uczestnictwa w programie „Mała książka - wielki człowiek.” Dzięki wsparciu Instytutu Książki oraz Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu do Dundee dotarły książki dla najmłodszych dzieci oraz broszury o korzyściach z czytania dzieciom. Książki sprawiły całym rodzinom ogromną radość. Rodzice mogą nadal otrzymać Wyprawki Czytelnicze na zajęciach Polski Bookbug, we wszystkich bibliotekach w Dundee, a część także od opiekunów środowiskowych (health visitor) odwiedzających rodziny z małymi dziećmi.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się