Muzeum Literatury

Muzeum Literatury

Wystawa kolaży Szymborskiej w Warszawie

Udostępnij

8 grudnia Muzeum Literatury w Warszawie otworzyło wystawę kolaży Wisławy Szymborskiej.
Publiczności zostanie zaprezentowana obszerna kolekcja ponad 50 oryginalnych wyklejanek Wisławy Szymborskiej ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz z archiwum Muzeum Literatury, a także ich powiększenia.

Od niedzieli 10 grudnia będziecie mogli Państwo poznać twórczość pozapoetycką polskiej Noblistki.

Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

Wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.

Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej PRACOWNI, w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Później można ją było oglądać m.in. w Toruniu, Zielonej Górze, MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Kórniku, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, na Sardynii, w Madrycie, Barcelonie, Makau, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, Düsseldorfie.

Obecna prezentacja została uzupełniona kolażami pochodzącymi z archiwum rękopiśmiennego Muzeum Literatury.

Wystawa potrwa do 4 lutego 2018 r.

 O Fundacji

Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz zagranicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym.

Najważniejszy element działalności Fundacji stanowią trzy projekty o charakterze stałym: od 2013 roku FWS przyznaje zapomogę finansową literatom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, przyznaje stypendia młodym twórcom oraz wręcza międzynarodową Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.

www.szymborska.org.pl

Na wystawie obejrzeć będzie można również rękopis wiersza Wisławy Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu.

Wystawa potrwa do 4 lutego 2018.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się