Wystawa „Raz, dwa, trzy – czy ta my” w Olsztynie
W Wojewódzkie Bibliotece Publicznej w Olsztynie otwarto wczoraj mobilną wystawę promującą czytelnictwo wśród dzieci i rodziców, „Raz, dwa, trzy – czy ta my”, którą przygotował Instytut Książki. Wystawę będzie można oglądać do szesnastego maja na tarasie nowego budynku biblioteki przy ulicy 1 Maja 5.
„Raz, dwa, trzy – czy ta my” to poświęcona literaturze dziecięcej i czytelnictwu dzieci wystawa, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na znaczenie czytania w rozwoju dziecka, prezentacja ciekawych lektur dla najmłodszych, a także przybliżenie kampanii społecznej Instytutu Książki, „Mała książka – wielki człowiek” oraz towarzyszącej jej książki „Pierwsze wiersze dla…”, którą otrzymują rodzice niemowląt w szpitalach na terenie całej Polski.
Wystawa skierowana jest w pierwszej kolejności do dzieci w wieku do dziesięciu lat i do rodziców. W jej ramach będzie można zapoznać się z dziełami autorstwa najbardziej utalentowanych polskich autorów książek dla dzieci i ilustratorów, m.in. nagrodzonej niedawno prestiżową BolognaRagazzi Award Dominiki Czerniak-Chojnackiej (za książkę „Kominiarz/piekarz”), wyróżnionej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY i Instytutu Książki Joanny Bartosik (seria „RAZ – DWA – TRZY”) Rafała Witka i Emilii Dziubak („Koala nie pozwala”), Wojciecha Widłaka i Elżbiety Wasiuczyńskiej (seria „Pan Kuleczka”), Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (seria „Basia”) czy takich klasyków jak duety Maria Terlikowska i Stefan Zamecznik oraz Czesław Janczarski i Zbigniew Rychlicki („Miś Uszatek”).
Wystawa zawiera elementy interaktywne, między innymi siedem plansz obrotowych w formie książki i jedną w formie walca, która układa się w literacką opowieść.
Poniżej przedstawiamy jej harmonogram:
- Łódź, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi – od 20 do 30 maja
- Katowice, Biblioteka Śląska w Katowicach – I połowa czerwca
- Oborniki, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki Wielkopolskie – II połowa czerwca
- Bydgoszcz, Woj. i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy – I połowa lipca
- Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew – II połowa lipca
- Międzychód, Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie – I połowa sierpnia
- Złotów, Miejska Biblioteka Publiczna w Złotowie – II połowa sierpnia
- Warszawa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – I połowa września
- Słupca, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy – II połowa września
- Białystok, Książnica Podlaska – I połowa października
- Międzyrzecz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzyrzecz – II połowa września
Tymczasem zaś zapraszamy do olsztyńskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.