Wystawa z okazji 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wystawa z okazji 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wystawa z okazji 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Udostępnij

Sumeryjska tabliczka z pismem klinowym, reprint najstarszego polskiego druku – kalendarza astronomicznego na 1474 rok i tekst Jana Długosza, wydrukowany w 1511 roku, prezentowane są na wystawie z okazji 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dział Sztuki Wydawniczej powstał w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 50 lat temu. Dyrektor wrocławskiego muzeum dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że to pierwsza i jedyna w Polsce muzealna kolekcja gromadząca w szerokim zakresie artefakty związane z procesem publikowania.

„Wystawa, którą przygotowaliśmy z okazji jubileuszu, nie dość, że podsumowuje pół wieku istnienia tego fragmentu naszych zbiorów, ale jest też wyrazem hołdu dla tych, którzy tworzyli tę kolekcję” – powiedział Oszczanowski.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. najstarszy obiekt w zbiorach Działu Sztuki Wydawniczej – sumeryjską tabliczkę z pismem klinowym powstałą przed ponad czterema tysiącami lat w Mezopotamii. Pokazywane są też reprint najstarszego znanego polskiego druku – kalendarza astronomicznego na 1474 rok i tekst Jana Długosza, wydrukowany w 1511 roku przez Jana Hallera.

Zwiedzający mogą również zobaczyć pierwsze współczesne polskie kroje pisma o charakterze narodowym zaprojektowane w dwudziestoleciu międzywojennym. „Antykwę Jeżyńskiego zobaczyć będzie można w jednej z niewielu książek zadrukowanych tym krojem w 1929 roku, zaś Antykwę Półtawskiego reprezentować będzie pierwsza publikacja złożona z jej wykorzystaniem w 1933 roku” – wskazują autorzy ekspozycji.

Wystawa została tak przygotowana, aby widz mógł zapoznać się z różnymi etapami powstawania książki. Zaprezentowano zatem, oprócz zabytków druku, okładki, obwoluty oraz ilustracje. Tu ciekawym eksponatem jest na przykład ilustracja Tadeusza Gronowskiego do „Pana Tadeusza” z 1950 roku.

Kurator wystawy dr Jakub Łubocki podkreślił, że sztuka wydawnicza „to nie tylko wszelkiego rodzaju wydawnictwa o wizualnych wartościach estetycznych”. „Ale to również to, co prowadzi do powstanie pięknej publikacji. I to właśnie wyróżnia kolekcję Działu Sztuki Wydawniczej, ponieważ są to zbiory nie tylko sztuki druku, sztuki książki czy papieru, ale także bogate zbiory makiet graficznych, projektów pism czy ilustracji” – powiedział Łubocki.

Ekspozycję można oglądać w budynku głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu od 12 grudnia do 31 marca.

źródło: PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się