
XVI edycja Nagrody Moczarskiego
XVI edycja Nagrody Moczarskiego


Rozpoczął się nabór do XVI edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Do 13 maja 2024 r. można zgłaszać książki do wydane w 2023 roku. Laureat lub laureatka nagrody otrzyma 50 tys. złotych oraz „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”, statuetkę zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego. Od tego roku nagrody pieniężne otrzymają także autorzy i autorki nominowanych książek.
Do konkursu Miasta Stołecznego Warszawy na najlepszą książkę historyczną mogą być zgłaszane autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora/autorki polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora/autorki zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona, Kazimierza Moczarskiego, autora słynnych „Rozmów z katem”, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników.
Spośród zgłoszonych książek jury wybierze pięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureat lub laureatka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego, wykładowcy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”, replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Pozostałe osoby nominowane otrzymają po 10 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się jesienią bieżącego roku.
Ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa, zaś patronem medialnym „Gazeta Wyborcza”.
Szczegóły i informacje na temat zgłaszania książek znaleźć można na stronie Domu Spotkań z Historią