XXIV Międzynarodowy Festiwal Literacki, "Maj nad Wilją",

XXIV Międzynarodowy Festiwal Literacki, "Maj nad Wilją",

XXIV Międzynarodowy Festiwal Poetycki "Maj nad Wilią", 28 maja - 1 czerca. Wilno

Udostępnij

W niedzielę, 28 maja 2017, w Wilnie rozpoczyna się XXIV Międzynarodowy Festiwal Poetycki MAJ NAD WILIĄ. Jest to niezwykłe wydarzenie kulturalne, z udziałem poetów i pisarzy, filmowców i muzyków z wielu krajów, w tym roku zapowiedzieli swój udzial twórcy m.in. z Polski, Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii, USA, Ukrainy.

Rok 2017 jest bogaty w rocznice: w Polsce oficjalnie uznany został za Rok Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Conrada Korzeniowskiego oraz św. Brata Alberta, a także jako Rok Rzeki Wisły; na Litwie: poety Kazysa Bradūnasa i fragmentarycznie 500-lecia Reformacji.

Uczestnicy przez te lata  przemierzyli Wieleńszczyznę wzdłuż i wszerz.

Jest jeszcze jedna data, na której skupimy szczególną uwagę:

  1. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza, która będzie pretekstem do przypomnienia i jego niebagatelnej postaci w literaturze polskiej. Tak się stało, że jubileusz autora Na tropach
    Smętka
    pozostaje w cieniu, dlatego tym bardziej będziemy chcieli zgłębić wiedzę o pisarzu, który tak naturalnie wpisuje się w sferę naszych dociekań, których celem jest przypominanie ludzi, związanych z naszym regionem.

A tak jest właśnie z Wańkowiczem i jego rodziną, związaną z Litwą od wieków. Wystarczy przywołać Walentego Wańkowicza, który namalował w „byronicznej” pozie jeden z najpiękniejszych portretów Adama Mickiewicza na Ajudachu skale, zaś inspiracją do jego powstania były Sonety krymskie. Na długie lata wizerunek ten stał się swoistą ikoną romantyzmu.

Ziemiańska i kresowa rodzina Wańkowiczów miała majątek w Kałużycach na Mińszczyźnie i pieczętowała się herbem Lis. Ojciec przyszłego pisarza, również Melchior, za udział w Powstaniu Styczniowym był zesłany na Syberię. Po powrocie z zesłania w 1875 roku ożenił się z Marią Szwoynicką, której brat Roman był malarzem. Po śmierci rodziców przyszły pisarz za decyzją „rady familijnej” został oddany na wychowanie do majątku babki. W ten sposób trafił na Kowieńszczyznę, a właściwie na Laudę, do Jodanców (Juodokiai) nad Niewiażą, co opisał w Szczenięcych latach. W okresie międzywojennym były one własnością pisarza i jego siostry Reginy. Inny dawny mająteczek rodziny, w którym bywał u spokrewnionej z nim Maryli z Wańkowiczów Kiełczewskiej, przetrwał w Lewidanach (Levydonys) pod Wilnem. Odwiedzimy te miejscowości, jak i inne (m.in. Suderwę, Mejszagołę, Dolinę Mickiewicza w Kownie), składając hołd dawnym mistrzom.

Nawiążemy oczywiście do współczesności, przypatrując się stanowi literatury i poezji, szczególnie młodych twórców. Wszak po to odbywa się  „Maj”, żeby mogli rozwinąć swe skrzydła twórcy polscy z Litwy, nawiązać kontakty współpracy z doświadczonymi literatami z Polski i zagranicy.

Spotkania majowe to są konkrety. Tylko po ubiegłym festiwalu powstały setki publikacji, audycji radiowych i TV, powstały nowe przekłady, a nawet książki. Ukazał się np. tomik poezji Marii Duszki po polsku i litewsku pt. Wolność chmur /Debesų laisvė, zaistniały polskie wiersze po litewsku i nawet po albańsku, po festiwalu odbyły się spotkania twórców wileńskich w Gdańsku i na Opolszczyźnie, zaś Tomasz Snarski dostał zaproszenie na festiwal w Meksyku.

Zapraszam do udziału. Na większość imprez wstęp wolny.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się