Zaczyna się Festiwal Literacki Zebrane.

Zaczyna się Festiwal Literacki Zebrane.

Zaczyna się Festiwal Literacki Zebrane.

Udostępnij

Pandemia zmieniła wszystko, także Festiwal Literacki Zebrane. W tym roku, w jego ramach, zaplanowane jest tylko jedno spotkanie autorskie dziennie, ale każde ma być transmitowane online. Sponsorem wydarzenia jest TaniaKsiazka.pl, która jako jedna z największych księgarni internetowych w Polsce znakomicie się odnajduje w środowisku cyfrowym.

 

Festiwal Zebrane zaczyna się w najbliższy piątek i potrwa do 9 września. W tym roku uświetni go pięciu gości, wśród nich pisarze, reportażyści, krytycy. Jak mówi dyrektor literacki wydarzenia prof. Marek Kochanowski nie da się uniknąć aktualnych, pandemicznych tematów. Wszyscy zaproszeni autorzy dotykają w swojej twórczości tematu przełomu, końca epoki, katastrofy i zmiany.

W związku z koronawirusem i sanitarnymi obostrzeniami, bezpłatną wejściówkę na wybrane spotkanie należy zarezerwować wcześniej drogą elektroniczną (pisząc na adres zebrane.festiwal@gmail.com).

Tradycyjnie Festiwal odbędzie się w “Zmianie Klimatu” w Białymstoku. Potrwa od 4 do 9 września. Będzie to jego 11 odsłona. Jak mówią organizatorzy, zaczyna się druga dekada, czas więc na zmiany. Są one wprawdzie wymuszone względami bezpieczeństwa, ale niekoniecznie wyjdą imprezie na gorsze. W związku z koronawirusem należy wcześniej drogą elektroniczną (pisząc na adres zebrane.festiwal@gmail.com) zarezerwować bezpłatną wejściówkę na wybrane spotkanie. Zwykle literackie wieczory w “Zmianie klimatu” gromadziły tłumy, teraz część bywalców uczestniczyć będzie w wydarzeniu za pośrednictwem sieci. Łatwiejszy dostęp może natomiast sprawić, że Zebrane obserwować będzie większa grupa czytelników niż dotychczas.

Wokół przełomu

Bez zmian pozostaje natomiast wysoki poziom Festiwalu. W tym roku uświetni go pięciu gości zawodowo zajmujących się literaturą, wśród nich pisarze, reportażyści, krytycy. Po raz pierwszy nie znajdziemy w programie przy nazwiskach tytułu książki, wokół której toczyć się będzie dyskusja ani konkretnego tematu czy zagadnienia.

- Zostawiliśmy tę kwestię otwartą, ponieważ przyszło nam organizować festiwal w bardzo dziwnych czasach i na pewno teraźniejszość, to z czym się teraz codziennie zderzamy, będzie wspólnym mianownikiem rozmów - mówi prof. Marek Kochanowski, dyrektor literacki festiwalu. - Wszyscy autorzy, których zaprosiliśmy dotykają w swojej twórczości tematu przełomu, końca epoki, katastrofy i zmiany. Piotr Śliwiński, literaturoznawca realizuje dla radia TOK FM wnikliwe podcasty o zaraźliwej poezji na czas zarazy. Katarzyna Boni, reportażystka pisząca o Azji ma na swoim koncie książkę o katastrofie elektrowni Jądrowej w Fukushimie. Powieść Tomasza Organka dotyczy oswojenia trwogi dzisiejszych czterdziestolatków. Max Cegielski z kolei napisał książkę pod znamiennym tytułem “Apokalipso”.

TaniaKsiazka.pl mecenasem

Festiwal Zebrane przez minioną dekadę zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w regionie, na dodatek ambitnego, adresowanego do wymagających i wyrobionych czytelników. Nie dziwi więc, że wsparła go TaniaKsiazka.pl., która żyje literaturą i z literatury.
TaniaKsiazka.pl jest mecenasem festiwalu. Podczas imprezy na stoisku księgarni będzie można kupić książki z tytułami autorów zaproszonych na Zebrane oraz najnowszymi pozycjami z literatury faktu i prozy polskiej.

- Dlaczego od lat angażujemy się w festiwal? Bo jest to jeden z najlepszych festiwali literackich w naszym mieście, jedna z ważniejszych imprez kulturalnych. Co roku w “Zmianie Klimatu” pojawiają się zacni goście z naszej branży, dlatego nie może zabraknąć tam również nas. Sam festiwal zaś jeszcze bardziej zanurza się w wirtualny świat i przekaz, w którym my jesteśmy od dawna, możemy więc  służyć pomocą - wyjaśnia Łukasz Kierus, współwłaściciel księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.


Sponsorem wydarzenia tradycyjnie jest TaniaKsiazka.pl, jedna z największych księgarni internetowych w Polsce.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się