Podsumowanie rekordowego roku dla audiobooków w aplikacji Empik Go

Podsumowanie rekordowego roku dla audiobooków w aplikacji Empik Go

Zaczynamy słuchać! Podsumowanie rekordowego roku dla audiobooków w aplikacji Empik Go

Udostępnij

145 milionów przeczytanych stron e-booków, 13 milionów godzin przesłuchanych audiobooków oraz podcastów. W naznaczonym przez pandemię 2020 roku obserwujemy nowy trend w spędzaniu wolnego czasu. Oprócz oglądania nowych produkcji platform streamingowych zaczynamy coraz bardziej interesować się audiohistoriami oraz czytać e-książki. W minionym roku prawie milion nowych użytkowników pobrało aplikację Empik Go.

Przesiadamy się na audio

Wśród najważniejszych powodów, dla których audiobooki, e-booki oraz podcasty w Polsce stają się coraz bardziej popularne, wymienia się zmianę sposobu spędzania wolnego czasu oraz potrzebę jego zaoszczędzenia. Jak wynika z danych Empik Go, Polacy z roku na rok coraz częściej korzystają z treści audio. Potwierdza to niemal 3,5 miliona odsłuchanych audiobooków i podcastów w 2020 roku. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się e-booki. W minionym roku użytkownicy aplikacji przeczytali ich ponad 1,5 miliona. Wśród gatunków, które najczęściej wybierają abonenci Empik Go, królują kryminał, literatura faktu, literatura obyczajowa, a także propozycje dla dzieci. Od lutego 2020 roku Empik Go oddał w ręce swoich abonentów 26 udźwiękowionych produkcji oryginalnych: słuchowisk, audioseriali i podcastów. Marka do swoich tytułów angażuje topowych polskich aktorów, co pozytywnie wpływa na poziom realizacji, który nie odstaje od produkcji filmowych.
 

- Obserwujemy dojrzewanie nowej kategorii w branży rozrywkowej. W 2020 roku audiobooki wyszły z czytelniczej niszy i trafiły do głównego nurtu. Razem z podcastami tworzą znakomite uzupełnienie dotychczasowych form spędzania wolnego czasu. Nie rywalizują z telewizją czy filmem, ponieważ kontekst korzystania jest zupełnie inny – są to momenty, podczas których nasze oczy lub ręce są zajęte. To już nie tylko lektury i klasyka literatury. To również nowości książkowe dostępne w dniu premiery oraz coraz więcej tytułów, które są tworzone specjalnie jako audioserial czy słuchowisko. Empik Go stało się motorem napędowym tych zmian i zamierza potroić ilość produkcji w 2021 roku -  Kuba Piotrkowicz, Head of Digital Content w Grupie Empik.

Najważniejsze tytuły 2020

Które z tytułów były najpopularniejsze w 2020 roku? Tego dowiemy się już wkrótce, podczas gali Bestsellerów Empiku 2020. Wśród nominowanych do tej prestiżowej nagrody znalazły się oryginalna produkcja audio „Fucking Bornholm” według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. Drugim z nominowanych dzieł jest hit wakacji – thriller przygodowy „Kwestia Ceny” autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. O miano najpopularniejszego audiobooka zawalczy także szokujący reportaż „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” Piotra Mieśnika i Magdy Mieśnik. Kolejnym przebojem 2020 roku była „Historia Ułana”, czyli spin-off powieści „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza opisujący wcześniejszą historię jednego z bohaterów w stylu origin stories. O statuetkę powalczy także serial audio „Kroniki koronawirusowe” Malcolma XD, który przedstawił absurdalną ekspedycję pewnej lokalnej społeczności w trakcie pandemii koronawirusa. Do kogo trafi tegoroczny Bestseller w kategorii Audiobook? Rozstrzygnięcie plebiscytu już 9 lutego 2020 roku podczas gali na antenie TVN.
 
 
 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się