Zakończył się nabór prac do akcji "MojaPamiątka"

Zakończył się nabór prac do akcji "MojaPamiątka"

Zakończył się nabór prac do akcji "Moja Pamiątka"

Udostępnij

Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że „Polska Ludowa nie jest Polską”. (…). Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną.” Historię pochodzącego ze Lwowa Pana Romana opowiedziała Muzeum Historii Polski jego córka - Pani Teresa. Właśnie zakończyło się nadsyłanie wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka.

Akcja Moja Pamiątka

Książeczka Wojskowa Pana Romana Michalewskiego. Przekazana w ramach akcji #MojaPamiątka przez Panią Teresę Bodynek.

"Organizatorzy otrzymali niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych" - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka.

“Nagle usłyszałam trzy strzały, w ogóle nie skojarzyłam, nie spodziewałam się, że mogą to być strzały wymierzone w Jana Pawła II. Zerwały się gołębie, ludzie znajdujący się na dachu zaczęli biec w dół. Nastąpiło niezwykłe poruszenie. Wszystko się wyjaśniło: strzały były skierowane do Ojca Świętego; zakonnica złapała zamachowca. Zjechało się bardzo dużo samochodów włoskiej policji, były włączone syreny policyjne. W górze nad placem latały helikoptery. Nastąpiło ogólne poruszenie, płacz i modlitwy. Potem na krześle, gdzie miał siedzieć Jan Paweł II ulokowano obraz Matki Bożej. Do późnego wieczoru pielgrzymi, ja wśród nich, przebywaliśmy na placu Świętego Piotra, gdzie się modliliśmy, płakaliśmy i śpiewaliśmy pieśni.” W ten sposób Pani Helena zapamiętała zamach na Ojca Świętego. 13 maja 1981 r. wraz z innymi pielgrzymami przebywała na Placu Świętego Piotra.

Zdjęcie z Placu Świętego Piotra w Watykanie w dniu 13 maja 1981 roku po zamachu na życie Jana Pawła II. W miejscu, gdzie był przygotowany fotel dla Ojca Świętego Jana Pawła II, ulokowany został obraz Matki Bożej. Ze zbiorów prywatnych Pani Heleny Dłubały.

Akcja, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum, a prace były przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu blogu lub kanale w mediach społecznościowych.
W październiku z przesłanych prac oraz pamiątek zostanie przygotowana wystawa internetowa.
Strona projektu: mojapamiatka.muzhp.pl

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.

Sprawdź inne historie nadesłane w ramach akcji #MojaPamiątka!

Spot promocyjny akcji #MojaPamiątka


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się