Zakończyła się ósma edycja Czytaj PL – czytelniczy rekord pobity

Zakończyła się ósma edycja Czytaj PL – czytelniczy rekord pobity

Zakończyła się ósma edycja Czytaj PL – czytelniczy rekord pobity

Udostępnij

Dobiegła końca tegoroczna edycja Czytaj PL, a wraz z nią kolejna odsłona naszej akcji „Upoluj swoją książkę”. Z dwóch bibliotek dostępnych w projekcie wypożyczono rekordową liczba książek, a do akcji przystąpiło ponad 60 000 czytelników i czytelniczek. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Instytut Książki był jego partnerem strategicznym.

Już od 8 lat w listopadzie można za darmo wypożyczać ebooki i słuchać audiobooków. Z każdą kolejną edycją Czytaj PL Polacy udowadniają, że czytanie jest jednym z ich ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Ubiegłoroczny rekord został pobity – w Czytaj PL 2022 wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad 150 000 publikacji! Wychodząc naprzeciw czytelniczym oczekiwaniom, organizatorzy poszerzyli ofertę – w tym roku książki można było wypożyczać z biblioteki głównej oraz młodzieżowej. Łącznie dostępnych było 18 ebooków i 12 audiobooków.

Kolejna edycja Czytaj PL za nami, a jej sukces i rekordy świadczą o tym, jak ważna dla uczestników jest wartościowa rozrywka, jaką jest czytanie. W tym roku, oprócz zróżnicowanej tematyki proponowanych lektur, poszerzyliśmy nasze biblioteki także o ofertę dla młodego czytelnika i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Mam nadzieję, że kolejna edycja zaowocuje nowymi pomysłami i rozwiązaniami – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, współorganizatora Czytaj PL.

Do budowania czytelniczej formy zachęcano w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. W akcję włączyli się znani twórcy internetowi – do wzięcia udziału w projekcie Czytaj PL zachęcali między innymi Karol Paciorek, Marianna Gierszewska, Kamila Kalińczak, Przemek Staroń, Miss Turnusu, autorka bloga 622 pomysły na lekcje języka polskiego i wielu innych.

Z satysfakcją możemy powiedzieć, że nasza strategia dotarcia do czytelników z informacją o akcji okazała się skuteczna. Cieszy nas, że w kolejnych edycjach wracają do nas osoby, które miały już okazję wypróbować Czytaj PL, oraz że to grono sukcesywnie się powiększa. W tym roku budowało z nami czytelniczą formę o 30% więcej uczestników w porównaniu do poprzedniej edycji – mówi Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji Czytaj PL z Księgarni Woblink.com. - Czytaj PL 2022 przechodzi do historii, ale nasyceni pozytywnym odbiorem akcji już myślimy o kolejnej edycji. Mamy ambitne plany i wierzymy, że w przyszłym roku pobijemy kolejny rekord w czytaniu.

Co czytaliśmy najchętniej?

Na czytelniczym podium królują powieści The Spanish Love Deception Eleny Armas (tłum. Mateusz Baka), Kirke Madeline Miller (tłum. Paweł Korombel) oraz Wrony Petry Dvořákovej (tłum. Mirosław Śmigielski). Ogromną popularnością cieszyły się także ebooki i audiobooki dostępne w ramach młodzieżowej biblioteki Upoluj swoją książkę.

Młodzi ludzie, zwłaszcza na etapie szkoły średniej, gdy wyrabiają się ich poglądy, nawyki i przekonania, są szczególnie wymagającymi odbiorcami. Po pierwsze, oczekują autentycznych i poruszających treści. Po drugie, stałym elementem ich codzienności są nowoczesne technologie, które oferują im wiele form atrakcyjnego spędzania czasu. – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. – Przedstawienie czytania jako czynności, która może z nimi konkurować, jest wyzwaniem, które w ramach akcji „Upoluj swoją książkę” podjęliśmy po raz pierwszy 6 lat temu i realizujemy z powodzeniem w 2022 roku, czego dowodzą wyniki tegorocznej odsłony. Debiutująca w Czytaj PL biblioteka młodzieżowa wpisuje się także w trend, który można zaobserwować na rynku wydawniczym. Wyraźnie wzrasta zainteresowanie wydawców segmentem Young Adult (młodych dorosłych) i chęć wyodrębnienia oferty skierowanej właśnie do tej grupy – dodaje.  

Biblioteka „Upoluj swoją książkę” przyciągnęła ponad 900 szkół średnich, a 700 uczniów i uczennic zostało jej ambasadorami i ambasadorkami. Do wzięcia udziału w czytelniczej sztafecie i promocji projektu organizatorzy zachęcali między innymi poprzez konkursy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez PocketBook, partnera akcji Czytaj PL. 

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL 

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdowały się:

1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
8. Wrony, Petra Dvořáková, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży udostępniona w ramach akcji „Upoluj swoją książkę” obejmowała:

1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
5. Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

*** 

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partnerzy akcji: 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to m. in.: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zamość, Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia

Miasta Literatury UNESCO: Dunedin w Nowej Zelandii, Edynburg, Exeter, Grenada, Heidelberg, Kuhmo, Lwów, Manchester, Nottingham, Reykjavík, Wilno


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się