Zakończyło się doroczne spotkanie członków EURead [relacja i zdjęcia]

Zakończyło się doroczne spotkanie członków EURead [relacja i zdjęcia]

Zakończyło się doroczne spotkanie członków EURead [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Wczoraj zakończyło się tegoroczne walne zgromadzenie EURead w Sofii. W spotkaniu pod hasłem „Umiejętność czytania i pisania w Europie: czytanie to klucz”. Instytut Książki reprezentowała Gabriela Dul, koordynatorka naszych projektów bookstartowych w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Szczyt zgromadził czołowych ekspertów specjalizujących się ds. alfabetyzacji, promocji czytelnictwa, edukacji i rynku wydawniczego. Uczestnicy pochylili się szczególnie nad problemami i wyzwaniami Bułgarii w zakresie rozwijania alfabetyzacji i czytelnictwa.

Podczas forum uczestnicy wymieniali się doświadczeniami oraz prezentowali projekty i inicjatywy na rzecz promocji czytelnictwa na poziomie lokalnym, krajowym i światowym. Hasłem spotkania było „Reading is the key” - podkreślano, jak ważne jest, by władze, na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, zrozumiały, że alfabetyzacja i czytelnictwo są kluczowe dla rozwoju społeczeństwa, zapobieganiu ubóstwu i nierównościom.

Skupiono się też na najważniejszych aktualnie wyzwaniach z zakresu promocji czytelnictwa, m.in. czytelnictwie chłopców i mężczyzn, projektach dla młodzieży i pomocy ukraińskim uchodźcom.

W ramach sieci EU Read działa również sieć Global Network for Early Years Bookgifting zrzeszająca instytucje z całego świata realizujące projekty bookstartowe. Cześć spotkania była poświęcona podsumowaniu działalności sieci w minionym roku. Omówiono także plan działań na najbliższe lata.

Gospodarzem forum była Detski Knigi Foundation.

Gabriela Dul wzięła ponadto udział w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Instytucie Polskim w Sofii.

***

EURead założono w 2000 roku. Stowarzyszenie skupia obecnie 41 organizacji z 21 europejskich krajów, dla których czytanie jest warunkiem wstępnym dla pełnego uczestnictwa we współczesnym – zdominowanym przez media i zróżnicowanym kulturowo – społeczeństwie.

Celem EURead jest wymiana wiedzy, doświadczeń i pomysłów, a także wspólne opracowanie nowych strategii promocji czytelnictwa. Spotkania stowarzyszenia odbywają się regularnie. Jej działania polegają między innymi na prowadzeniu systematycznego lobbingu na rzecz promocji czytelnictwa zarówno wśród polityków, jak i w świecie biznesu. Celem EURead jest uświadomienie, jak ważna jest promocja czytelnictwa na poziomie krajowym i unijnym.

Instytut Książki jest członkiem EURead od 2018 roku. Na konferencji EURead prezentuje swój flagowy projekt, kampanię „Mała Książka – wielki człowiek”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się