Targi Książki, Mińsk 2017

Targi Książki, Mińsk 2017

Zakończyły się Targi Książki w Mińsku

Udostępnij

Wczoraj zakończyły się XXIV Międzynarodowe Targi Książki w Mińsku.
Po czterech latach nieobecności na Targi wróciło polskie stoisko, gdzie prezentowano publikacje polskich autorów wydane w języku polskim lub przekładzie na języki białoruski i rosyjski.

Organizatorem polskiego wystąpienia na Targach była Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.

Polskojęzyczna literatura i podręczniki do nauki języka polskiego cieszyły się wśród Białorusinów dużą popularnością.

„Książki w języku polskim cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie najwięcej kupowano wydawnictw historycznych, ale sprzedałyśmy też dużo książek dla dzieci. Oddzielna kategoria to podręczniki do nauki języka polskiego - wyprzedałyśmy wszystko" - poinformowały PAP przedstawicielki wydawnictwa Ars Polona, które obsługiwały komercyjną część polskiego stoiska. „Absolutnym faworytem był Sergiusz Piasecki, autor Zapisków oficera Armii Czerwonej i powieści o życiu na pograniczu polsko-sowieckim w latach przedwojennych" - dodały.

Po raz pierwszy na targach książki swoje stoisko miało krakowskie wydawnictwo Glossa, które oferowało wyłącznie podręczniki i pomoce do nauki języka polskiego.

„Obserwujemy rosnące zainteresowanie nauką języka, dlatego zdecydowaliśmy się na obecność na targach" - powiedziała PAP przedstawicielka firmy Iryna Klochenko. „Białorusini poszukują pomocy na każdym poziomie. Wiele osób dopiero zaczyna naukę języka, ale sporo gości kupowało podręczniki na poziomie bardziej zaawansowanym - A2 i B1. Spodziewaliśmy się zainteresowania, ale i tak sytuacja miło nas zaskoczyła. W sumie sprzedaliśmy ponad 150 zestawów, to bardzo dobry wynik" - dodała. Jak wyjaśniła, w związku z popularnością języka polskiego, na Białorusi rośnie też zapotrzebowanie na wsparcie metodologiczne, w tym kursy dla nauczycieli.

„Wiele osób pytało o polską księgarnię w Mińsku. Niestety na razie takiej nie ma" – powiedziała przedstawicielka Ars Polony.

Literatura w języku polskim jest dostępna w Instytucie Polskim w Mińsku, jednak, jak wyjaśnił  wicedyrektor tej instytucji Tomasz Adamski, instytut nie może sprzedawać książek. „Oferujemy Białorusinom nieźle zaopatrzoną bibliotekę i czytelnię, ale pytania o możliwość zakupu polskich książek pojawiają się regularnie" - powiedział Adamski.

Iryna Kulik, która pracuje w bibliotece instytutu, powiedziała, że codziennie odwiedza ją przynajmniej dwadzieścia, trzydzieści osób. „Niektórzy szukają po prostu kontaktu z polską literaturą. Inni przychodzą, by uczyć się języka. Obserwujemy, jak najpierw wypożyczają książki łatwe, serie dla dzieci, a potem stopniowo sięgają po coraz poważniejsze lektury" - mówiła. „W czwartek jadę z książkami do Mołodeczna, 80 km od Mińska. Tamtejsza biblioteka zamawia u nas książki przez internet i dowozimy je, by mogli z nich korzystać tamtejsi czytelnicy" - dodała.

Polska wróciła na mińskie Targi po czterech latach nieobecności - zaproszenia na tę imprezę wystosowuje ich organizator, białoruskie ministerstwo informacji. W ciągu pięciu dni polskie stoisko odwiedzili m.in. minister informacji Lilia Ananicz, szef dyplomacji Uładzimir Makiej, a także ministrowie kultury, spraw wewnętrznych i przewodniczący Rady Republiki Michaił Miasnikowicz.

Fotorelację z Międzynarodowych Targów Książki w Mińsku można obejrzeć tutaj.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się