Zapowiedź wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: Ben Judah "Nowi Londyńczycy"
W serii Mundus ukazę się w marcu zaskakujący obraz Londynu - stolicy imigrantów. Dzisiejszy Londyn nie jest już tylko miastem królowej brytyjskiej, Big Bena i popołudniowej herbaty. Dołączyły do nich nowe symbole – koczujący pod murami żebracy, skuleni w przejściach podziemnych bezdomni i czekające na skrzyżowaniach prostytutki.
Nota o książce:
Ben Judah przemierza ulice miasta, w którym się urodził i wychował, ale które powoli przestaje poznawać. Podczas swojej wędrówki zastanawia się, do kogo właściwie należy Londyn, skoro biali Brytyjczycy to tylko 18% populacji, a każdego roku przybywa do miasta 100 000 nowych imigrantów. A może prawdziwi londyńczycy to ci spotkani Rumuni, Polacy czy Pakistańczycy? Wszyscy oni chcieli, aby spełnił się ich wielki sen, a obudzili się w koszmarnej rzeczywistości…
Przepełnione squaty, brudne ulice ubogich dzielnic i obskurne salony gier – autor prowadzi nas przez galerię miejsc i przedstawia zaludniające je postaci – filipińskie pokojówki, afrykańskich sprzątaczy metra i budowlańców ze wschodniej Europy. Jego podróże ukazują niewygodną prawdę o Londynie – wielokulturowym tyglu naznaczonym biedą, rozczarowaniem i frustracją.
Kilka słów o autorze:
Ben Judah – brytyjski reporter i korespondent urodzony w Londynie, syn dziennikarza Tima Judah. Autor licznych reportaży ukazujących się w takich periodykach, jak „The New York Times”, „The Sunday Times”, „Evening Standard”, „Financial Times” i „Standpoint”. W 2015 roku wyróżniony w kategorii Najlepszy Publicysta w konkursie UK Press Awards. W 2016 roku znalazł się na liście 30 najważniejszych dziennikarzy poniżej 30. roku życia, publikujących w europejskich mediach, stworzonej przez magazyn „Forbes”.
Opinie o książce:
Z ukrytych zakamarków Londynu Judah wymiata opowieści o ludziach, którzy budują, karmią i czyszczą brytyjską stolicę. Ich życie ukazuje marzenia i zmęczenie utożsamiane z tym miastem. Fascynująca i potrzebna książka.(Tomasz Frymorgen,, BBC Thre)
„Porywająca opowieść o brytyjskiej stolicy (…) [Autor] pisze w sposób niezwykle sugestywny i wyrazisty, przypominający chwilami niezrównany styl wybitnego polskiego reportażysty i pisarza Ryszarda Kapuścińskiego (…) Traktuje swoje tematy z wyjątkową wrażliwością (…) Ważny, bezkompromisowy reportaż. Judah eksploruje zakątki Londynu, które mniej żądny przygód dziennikarz omijałby szerokim łukiem, i wydobywa na światło dzienne niektóre z wielu dramatycznych opowieści nadających kształt miastu, które podlega burzliwym procesom globalizacji.(The National (Szkocja)
„Prace tego rodzaju są naprawdę potrzebne; musimy myśleć o tych sprawach jeśli mamy się jakoś uporać (o ile nie jest już za późno) z tym, co czeka nasze miasta. Nie potrafię wyrazić, jak bardzo podziwiałam odwagę, determinację i współczucie autora oraz fakt, że unika on łatwych osądów - i chciałabym, żeby wiedział, iż niektóre z opowiedzianych przez niego historii na długo pozostaną w mojej pamięci.”(Rachel Cooke New Statesman)
„Epicka opowieść Bena Judah o współczesnym Londynie (…) to reportaż, a nie traktat moralny; Judah pragnie ukazywać rzeczy takimi, jakie są, zachowując neutralność kamery, bez pouczania i prawienia kazań (…) Książka naprawdę wciąga i nabiera tempa, gdy Judah siada ze swoim rozmówcą i słucha. Potrafi genialnie skłaniać ludzi do mówienia (…) Tak bardzo zbliża się do swoich bohaterów, że wydaje się, iż pisze z wnętrza ich głów, niczym W.G. Sebald.”(Blake Morrision, Guardian)
„Ben Judah jest znakomitym korespondentem zagranicznym (…) Tutaj wykorzystuje umiejętności nabyte poza granicami kraju, aby pisać o swoim rodzinnym mieście (…) słucha opowieści tych, o których świat zwykle nie pamięta (…) to za sprawą ich historii jego książka jest tak bardzo na czasie (…) Judah otwiera czytelnikom oczy na biedę i trudne doświadczenia będące udziałem tak wielu, a jednak powszechnie ignorowane.”(Independent)
Cechuje go iście Orwellowskie upodobanie do pracy w terenie i dokumentowania życia tych segmentów społeczeństwa, którym z reguły nie poświęca się większej uwagi (…) prawdziwą siłę książki Oto Londyn stanowi intymność ukazanych w niej portretów (…) ta wizja 'miasta globalnego' jest osobista, pełna współczucia, świeża i odważna”(Spectator)
„Ta prawdziwie niezwykła książka jest równie surowa, mocna, bezkompromisowa, inteligentna, wciągająca, szokująca, szczera, w niektórych momentach krzepiąca, a zarazem rozdzierająca, jak wspaniałe, ale też skomplikowane i niedoskonałe miasto, które opisuje. Mieszkam w Londynie od trzydziestu lat, a jednak niemal na każdej stronie natrafiałem na coś, czego o nim nie widziałem”(Andrew Roberts, autor Napoleona Wielkiego)
„Kronika stolicy, która za sprawą swojej wyjątkowej wnikliwości i aktualności jest równocześnie niepokojąca, inspirująca i przygnębiająca”(Mail on Sunday)
„[Autora] cechuje odważne zaangażowanie, wręcz Orwellowskie pragnienie wydobywania na światło dziennie historii bezdomnych, ubogich i pozbawionych prawa głosu”(Observer)
„Przemierza miasto przeprowadzając niesamowite wywiady z migrantami z najróżniejszych środowisk (…) Najbardziej niezwykłe jest [jego] nieskrywane współczucie (…) to zdumiewający portret miasta (…) Oto dzisiejszy Londyn, a Ben Judah jest jego kronikarzem”(Literary Review)
„Ukazując nieznane oblicze niewielkiej części Anglii, Judah napisał najbardziej poruszającą książkę od czasu Dark Heart Nicka Daviesa (…) Książki takie jak ta, są niezbędne”(Little Atoms)
„Dopuszcza do głosu współczesny Londyn, dzięki czemu książka jest jeszcze lepsza. W rezultacie otrzymujemy godną uwagi pozycję z dziedziny literatury non-fiction o istotnym znaczeniu polityczno-kulturowym. Autor uchyla olśniewającą maskę Londynu, pod którą czytelnik odnajdzie barwną układankę elementów, tworzących oblicze tego miasta. Londyn dwudziestego pierwszego wieku znalazł w Benie Judah kronikarza na miarę Orwella”(Capx.co)
„Niezwykły portret miasta, a przy tym prawdziwa gratka – książka, której treść jest równie frapująca i świeża, jak forma. Oto Londyn zmienia zasady gry”(Literary Review)
„Judah jest idealnym przewodnikiem po tym nowym krajobrazie”(Daily Telegraph)
„Trudno o bardziej treściwą i zwięzłą analizę zmieniającej się geografii społecznej Londynu”(Sunday Times)
Seria Mundus:
W serii ukazują się najciekawsze zagraniczne tytuły z literatury faktu. To teksty najlepszych reportażystów i dociekliwych obserwatorów współczesnego świata. Przedstawiają oni istotne problemy, nietypowe zjawiska i nietuzinkowe postacie. Prezentowane w serii książki – niezależnie, czy dotykają trudnych i bolesnych tematów, czy raczej bawią i dostarczają rozrywki – łączy rzetelne podejście do tematu i żywy, literacki język.