Zapraszamy na otwarcie wystawy "Antoine. Oddany pięknu" i premierę książki Marty Orzeszyny "Antoine de Paris"

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Antoine. Oddany pięknu" i premierę książki Marty Orzeszyny "Antoine de Paris"

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Antoine. Oddany pięknu" i premierę książki Marty Orzeszyny "Antoine de Paris"

Udostępnij

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Antoine. Oddany pięknu", 19.09.2019 o godz. 17.00, Teatr Wielki – Opera Narodowa. Na wystawie prezentowane będą m.in. eksponaty pochodzące m.in. z prywatnej kolekcji Marty Orzeszyny. 17.09 do księgarń trafi  też książka jej autorstwa, wydany przez REBIS tytuł Antoine de Paris. W sobotę 21.09 w godz. 12.00- 13.00 autorka będzie podpisywała książkę podczas Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days, PTAK Warsaw Expo, stoisko 460, hala C.

Słów kilka o wystawie

 Wystawa „Antoine. Oddany pięknu” Teatr Wielki – Opera Narodowa, Muzeum Teatralne

19 września – 30 listopada 2019

 „Antoine. Oddany pięknu” to wystawa poświęcona Antoniemu Cierplikowskiemu,  która odbywa się  w 50 rocznicę wystawy w Teatrze Wielkim prezentującej jego projekty, kostiumy i peruki  do przedstawień teatralnych. Mija teraz także 110 rocznica obcięcia włosów na krótko aktorce Ewie Lavalliere do nowej roli,  co zrewolucjonizowało modę, ale też pośrednio przyczyniło się do emancypacji kobiet. Ekspozycja skupia się na związkach Antoine'a z modą, teatrem oraz filmem i ukazuje Antoine'a  de Paris, jako twórcę  wielkiego imperium kosmetycznego z salonami urody na całym świecie.        

Na wystawie pokazujemy obiekty pochodzące z Muzeum Teatralnego, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytutu Sztuki PAN, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz kolekcji prywatnych Marty Orzeszyny, Adama Krupińskiego i Alaina Bernarda.

Nota o książce:

Porywająca historia Wielkiego Antoine'a, najsłynniejszego stylisty wszech czasów. Ojca nowoczesnej sztuki fryzjerskiej

Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat – od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Xawery Dunikowski, Jean Cocteau, Maurice Chevalier, Pola Negri, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Wallis, księżna Windsoru, Maria, królowa Rumunii czy Josephine Baker, Bette Davis, Elsa Schiaparelli oraz wiele innych sław. W książce opartej na najnowszych badaniach autorka odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia.

Kilka słów o autorce

Marta Orzeszyna – znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine’a i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści Podróż do miasta świateł. Jest również współautorką książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque oraz autorką powieści obyczajowej Gra o miłość. Mieszka w Namysłowie, z mężem i trzema synami.

Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie. 120 w samych Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii i w Polsce.

Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i Stanach Zjednoczonych. Ich wyroby sprzedawano na pięciu kontynentach.

Prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów Antoine’a w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu.

Założył ekskluzywne czasopismo lifestylowe  „Antoine. Dokument pour la femme moderne”.

Miał dwa prywatne samoloty: farmana 391 i stinsona reliant (takim samym latał Al Capone).

Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów (równowartość dzisiejszych 2 tysięcy złotych). Za prywatną wizytę Antoine’a u klientki trzeba było zapłacić nawet 500 dolarów (dziś  to około 6 tysięcy złotych).

Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.

W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do marek Antoine de Paris i Bain de Soleil za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie marki istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem Antoine’a.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się