Pomosty Literackie

Pomosty Literackie

Zapraszamy na Pomosty literackie - Spotkanie drugie

Udostępnij

 W ramach cyklu Pomosty Literackie, współcześni wrocławscy pisarze mówią o swojej twórczości i przypominają sylwetki nieżyjących koleżanek i kolegów. Zapraszamy do literackiej podróży przez przeszłość i teraźniejszość.

Księgarnia Wratislavia oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie autorskie, drugie z cyklu „Pomosty literackie”, które odbędzie się 8 czerwca (w czwartek) o godzinie 18 w Księgarni Wratislawia (plac Legionów 14, Wrocław). Gościem wieczoru będzie wrocławski pisarz i poeta Gabriel Leonard Kamiński. Spotkanie poprowadzi Jacek Inglot. W drugiej części spotkania jego uczestnicy przypomną sylwetkę i twórczość znanego wrocławskiej poetki i pisarki, Marianny Bocian, zmarłej w 2003 roku.


 

 Gabriel Leonard Kamiński, ur. w 1957 r., absolwent Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Domu Książki we Wrocławiu. Pracował w Wyd. Dolnośląskim jako kierownik księgarni „Centralna” im. Worcella (1989/1990). Od 2001 roku pracuje jako dziennikarz i recenzent w Portalu Księgarskim. Od 1990 roku członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat ok. 40 ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jest autorem kilkunastu           książek poetyckich, m. in.: „Opis rzeczy szczególnie martwych” (1981, OTO Kalambur), „Nie ma między nami różnicy” (1983, OKiS, ZLP), „Ulica Przodowników Pracy” (1988, MAW), „Deja vu” (Rękodzielnia Arhat, 1999), „Wratislavia cum figuris” (ATUT, 2002), „Roth. Nowy Testament” (2006, SPP), „Pejzaże” (2008, MaMiko/ ATUT), „Wratislavia cum figuris I” – wznowienie (zapis na płycie DVD, Przecinek) i uzupełnione wznowienie „Roth. Nowy Testament” (2011, Sorus), „Wratislavia cum fiugris II” (2012, ATUT), ostatnio „Mój rok 1968” (ATUT, 2013), który swoim patronatem objął IPN. W 2012 roku wydawnictwo Forma opublikowało zbiór opowiadań „Pan Swen albo Wrocławska Abrakadabra”. W 2014 r. w "Pomostach" i "Wyspie", opublikował fragmenty powieści „Pani Czerwenkowa”. W 2016 roku wydał dwa tomy wierszy: „Ballada o domu i innych rzeczach śmiertelnych” (Anagram) i „Jestem, ocalałem” (Atut).  w 20`17 roku w wydawnictwie Akwedukt opublikował „Listy do Van Gogha”. Stypendysta MKiDN 2007 i 2012.

 

Marianna Bocian (ur. 1942, zm. 2003), poetka i pisarka, absolwentka polonistyki i filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutowała w 1968 roku zbiorem wierszy „Poszukiwanie przyczyny”, publikowała także pod pseudonimami „Danaid” i „Jan Bęłczęcki”. Poetka była związana z Wrocławiem – tu studiowała, pracowała jako korektorka i bibliotekarka, brała udział w działaniach grupy literackiej Agora. W latach 70. XX uczestniczyła w nurcie poezji konkretnej (nawiązującej do plastyki). W 1982 roku została redaktorką miesięcznika „Nowator”. Swoje utwory zamieszczała w „Odrze”, „Kontrastach”, „Akancie”, „Sigmie”. Przez wielu krytyków jest zaliczana do czołówki poetów Nowej Fali, jest wymieniana obok Ewy Lipskiej czy Ryszarda Krynickiego. Podkreślano podobieństwo jej wierszy do utworów Norwida – pisała o ludzkiej egzystencji, prawach natury, umiłowaniu pracy i o sztuce, którą zdefiniowała jako „wzbudzanie sił boskich drzemiących w człowieku”. Choć przez wiele lat związana ze stolicą Dolnego Śląska, zawsze podkreślała swoje przywiązanie do południowego Podlasia, gdzie się urodziła. Wydała wiele tomów wierszy, m. in.: „Wieża Babel Pospolita” (1972), „14 wierszy” (1973), „Narastanie” (1975), „Proste nieskończone” (1977), „Scalone z rozkładu” (1977) „Strzępy fotografii” (1979), „Odczucie i realność” (1983), „Spojenie” (1988), „W kręgu stanów ludzkich” (1995), „Bliskie i konieczne” (1998), „Narodziny słowa” (1991) oraz tomy prozy: „Odejście Kaina” (1979), „Przebudzeni do życia” (1984).

W człowieku żyje coś, co nie tylko z ziemi pochodzi.

Nauczycielu moich przedwieczornych lat,

znamy już drogę do świetlistych źródeł.

Nie spieszmy się! Jeszcze mi zagraj

na harfie słońca pieśń wzrastającego lasu,

odsłaniającą świetlisty wdzięk i urodę ziemskiego bytowania,

na ziemi mojego gniazdowiska – Podlasiu.

Chciałabym ją wziąć na bezdrożną wieczność,

w pozaziemskie. To nie zuboży planety Ziemi,

ni ludzi, ni żadnego Stworzenia.

Marianna Bocian

 

Pomosty literackie

Przeszłość i współczesność literatury na Dolnym Śląsku

„Pomosty literackie” to autorski projekt Księgarni Wratislavia realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowanego PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2017, przy merytorycznej i logistycznej współpracy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału we Wrocławiu.

Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja programu literackiego księgarni, a zarazem promowanie dorobku literackiego regionu dolnośląskiego przy pomocy cyklu spotkań autorskich, odbywających się w Księgarni Wratislavia (plac Legionów 14, Wrocław). W każdym spotkaniu uczestniczy pisarz współczesny związany z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem, wraz z kompetentną osobą prowadzącą.

Spotkania są podzielone na dwie części merytoryczne. Zapraszani pisarze w ramach spotkania autorskiego w pierwszej części prezentują swój dorobek, w drugiej opowiadają, wraz z prowadzącym, o wybranym przez siebie, dawnym i wartym przypomnienia pisarzu z Dolnego Śląska, którego dorobek chcą przybliżyć publiczności i czytelnikom – tym samym popularyzując tradycję i dorobek literacki regionu. Spotkania mają charakter edukacyjny i popularyzatorski, jest nie zapraszana młodzież szkolna oraz czytelnicy i klienci księgarni. 

Celem projektu „Pomosty literackie” jest przybliżenie czytelnikom twórczości żyjących i obecnie tworzących wrocławskich i dolnośląskich autorów i zarazem przypomnienie dorobku tych pisarzy, którzy byli pionierami ruchu literackiego na Ziemiach Zachodnich i w późniejszych dekadach budowali na nich polskie życie literackie – chodzi o takich pisarzy jak Stefan Łoś, Tadeusz Zelenay, Tadeusz Mikołajek, Salomea Kapuściska, Tymoteusz Karpowicz, Marianna Bocian, Marian Jachimowicz i inni. Celem przedsięwzięcia           jest wzbudzenie w mieszkańcach Wrocławia zainteresowania dolnośląskimi literatami, wskrzeszenie, przy okazji rozmowy o literaturze współczesnej, często i niesłusznie już zapomnianych nazwisk i dzieł, oraz uświadomienie współczesnym czytelnikom wagi literatury tworzonej w ubiegłych dekadach na Dolnym Śląsku dla polskiej kulturowej tożsamości regionu, która musiała się od nowa ukształtować po II wojnie światowej. 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się