Zapraszamy na Pomosty literackie - Spotkanie nr 5
Księgarnia Wratislavia oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie autorskie, piąte z cyklu „Pomosty literackie”, które odbędzie się 5 października (w czwartek) o godzinie 18 w Księgarni Wratislawia (plac Legionów 14, Wrocław).
Gościem wieczoru będzie wrocławski pisarz Krzysztof Rudowski. Spotkanie poprowadzi Gabriel Leonard Kamiński. W drugiej części spotkania jego uczestnicy przypomną sylwetkę i twórczość wrocławskiej pisarki, Jadwigi Skotnickiej, zmarłej w 1992 roku.
Krzysztof Rudowski – ur. 1960 r., prozaik, poeta, dramaturg. Zadebiutował w roku 2000 powieścią „Stopy Pana Boga – metafizyczny przewodnik po Tatrach” (wznowienie 2007), będącą prozą poetycką o licznych odniesieniach literackich i filozoficznych, której tłem są ukazane z topograficzną dokładnością Tatry. Jest autorem odkrywczego dramatu pt. „Czat” (publikacja „Dialog” i wyd. słowo/obraz terytoria), diagnozującego świat wirtualny u zarania ery internetowej. Utwór zrealizowano jako słuchowisko radiowe (wyróżnione na festiwalu Dwa Teatry) oraz przeniesiono na deski sceniczne w krakowskim Teatrze Współczesnym (w obsadzie m.in. Danuta Stenka i Jan Peszek). W powieści z roku 2005 „Powrót” (wyd. Twój Styl) na podstawie losów polskich emigrantów zarobkowych, żyjących w świecie pozbawionym już granic, autor ukazuje trwałą przepaść między Wschodem i Zachodem, jaka wciąż tkwi w mentalności obywateli naszej części Europy. W roku 2009 zostało wydane najobszerniejsze dzieło Krzysztofa Rudowskiego „Rękopis zapodziany w Saragossie” (wyd. Zysk i S-ka) – nawiązujące do niezwykłej powieści Jana Potockiego, która od 200 lat zapładnia naszą wyobraźnię. W szkatułkowym tekście znajdujemy liczne nawiązania do innych utworów z nurtu fantastyki literackiej, autorstwa Tomasza Manna, Michała Bułhakowa, Borisa Viana czy J. L. Borgesa. Autor publikował również poezję i krótkie formy prozatorskie w „Twórczości”, „Odrze” i „Akcencie”. Ponadto wydał: „Punkt obserwacyjny” (2008), „Nowele dwukrotne” (2011), „Trzydziestolecie” (2012).
jadwiga Skotnicka (ur. 1926, zm. 1992) urodziła się w Tarnopolu. Od 1948 roku mieszkała we Wrocławiu, gdzie zdała maturę i ukończyła studia polonistyczne. Przez kilkadziesiąt lat pracowała jako redaktorka Polskiego Radia we Wrocławiu. Napisała ponad sto słuchowisk radiowych zrealizowanych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Szwajcarii i ZSRR) oraz przygotowała wiele adaptacji, wśród których warto wymienić „Sławę i chwałę” czy „Cichy Don”. Tworzyła cykliczne felietony i reportaże radiowe. W roku 1972 została wyróżniona „Złotym Mikrofonem”. Poza radiem istotnym elementem jej twórczości były małe formy prozatorskie, w których osiągnęła prawdziwe mistrzostwo. Opublikowała kilka zbiorów opowiadań – „Pani Ptasia i inni”, „Mgła”, „Mandarynki o czwartej nad ranem”, „Strachy na wróble”, Ptak z tamtej strony szyby” (słuchowiska) – w najlepszych krajowych wydawnictwach (m.in. w Wydawnictwie Literackim). Te miniatury stanowią kapitalny obraz ówczesnej rzeczywistości, mówiąc o okresie powojennym – a przede wszystkim czasie małej stabilizacji – o wiele więcej niż najlepsze opracowania historyczne. Autorka popisała się w nich wyjątkowym darem obserwacji i czymś, o czym dzisiejsi prozaicy powoli zapominają: świetnymi, wartkimi dialogami. Przede wszystkim jest to jednak doskonała robota literacka.
Więcej o projekcie „Pomosty literackie” na podstronie: http://pisarze.wroclaw.pl/?page_id=1766