13. Festiwal Opowiadania

13. Festiwal Opowiadania

Zaproszenie na Festiwal Opowiadania 2-8 października

Udostępnij

Zapraszamy na 13 Festiwal Opowiadania. W tym roku pod hasłem Ja i mój wróg.  Tegoroczna edycja odbędzie się we Wrocławiu i kilku miastach Dolnego Śląska: Kłodzku, Oleśnicy, Lubaniu, Świdnicy, Wałbrzychu.

Gościć będziemy autorów z Austrii, Hiszpanii, Belgii, Korei Południowej, Czech, Słowacji, Węgier i Polski między innymi Jacek Hugo-Bader, Krzysztof Varga, Krisztina Toth, Sylwia Chutnik, Janusz Rudnicki, Kim Ae-ran, Wojciech Kuczok, Paulina Wilk i Dimitri Verhulst.

Wśród gości dyskusji oraz komentujących na żywo prezentacje tekstów przez autorów - Zofia Król, Grzegorz Jankowicz, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska.

Oprócz czytania tekstów w językach oryginalnych w programie znajdą się rozmowy, projekcje filmowe, warsztaty dla księgarzy i promocja zbioru opowiadań Lucii Berlin.

Na czytania zapraszamy do Teatru Muzycznego Capitol, na pozostałe wydarzenia do Galerii Dizajn BWA Wrocław.

W ramach MFO ukaże się kolejny numer czasopisma “Opowiadanie” pod redakcją dyrektorki programowej Agnieszki Wolny-Hamkało. Wśród autorów tekstów, nie tylko prozatorskich, między innymi Przemysław Czapliński, Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki, Marta Podgórnik, Adam Wiedemann, Julia Fiedorczuk.

Ja i mój Wróg

Wróg pomaga nam wprowadzić do świata zmianę. Na pewnych etapach życia bardzo się przydaje: szerzej otwieramy oczy. Przy wrogu inaczej siedzimy, inaczej mówimy.
W towarzystwie wroga sytuacja robi się kryzysowa, a w sytuacji kryzysowej łatwiej o dużo pięknych zdań. Kombinacje słów stają się zwichrowane i smutne. Jesteśmy w pewien sposób podłączeni do systemu nerwowego wroga. To stąd ekscytujące przeczucie, że może nam się przydarzyć dosłownie wszystko. Stąd gorączkowa witalność. Gdyby zabrakło wroga – w naszym układzie panowałby bezruch. Wróg to kluczowa figura w historii literatury. Czym byłaby Biblia bez diabła?

Wyobraźcie sobie państwo mity bez wroga, „Odyseję”, „Iliadę”? To wróg zrodził marzenie o świecie bez wroga. To wróg szuka w nas wszystkiego, co pragnie spełnienia – po to,
żeby naszym pragnieniom zaprzeczyć. W świecie, w którym nasz ból objaśniają kolorowe pisma - wrogość to ostatni autentyczny fanatyzm. A teraz będziemy go demontować,
albo chociaż nazywać, albo całkiem znosić. Ale bądźmy mili dla wroga, bo czasem lokujemy go w nas. Wewnątrz. Jest jak ktoś bliski: nużący, denerwujący krewny, którego
będziemy spotykać na stypach, weselach – już zawsze. W tym roku zaprosiliśmy na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania znakomite pisarki, pisarzy, krytyczki i krytyków – żebyśmy wspólnie popatrzyli z bliska na wroga i może  uznali go albo zaprzyjaźnili się z nim? Albo zupełnie odwrotnie. Temat relacji z wrogiem
wydał nam się istotny w czasach antagonizmów.

Zapraszamy Państwa na wieczorne prezentacje (czytania autorskie), debaty, wystawę, premierę pisma „Opowiadanie”. Opowiadanie jest ważne. Bo nie ma tego, czego nie opowiesz.
Agnieszka Wolny-Hamkało Redaktora pisma „Opowiadanie”
Dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Program:

Oleśnica
Poniedziałek, 2.10.2017, godz. 18:00
Biblioteka i Forum Kultury, ul. Reja 10
Goście: Ivana Myšková (Czechy) Marek Vadas (Słowacja)

Kłodzko
Wtorek, 3.10.2017, godz. 12:00
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, pl. Władysława Jagiełły 1
Goście: Ivana Myšková (Czechy) Marek Vadas (Słowacja)

Wałbrzych
Wtorek, 3.10.2017, godz. 18:00
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, pl. Teatralny 1
Goście: János Háy (Węgry), Daniel Odija (Polska)

Świdnica
Środa, 4.10. 2017, godz. 10:00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18
Goście: János Háy (Węgry), Daniel Odija (Polska)

Lubań
Czwartek, 5.10.2017, godz. 17:00
Miejski Dom Kultury, ul. T. Kościuszki 4
Goście: Krzysztof Varga (Polska), David Zábranský (Czechy)

Spotkania, debaty, dyskusje

Młodość Conrada”: Tomasz Broda, Marcin Kurek, Anna Wanik, Agnieszka Wolny-Hamkało – dyskusja Piątek, 6 października, o godz. 16:15.
Galeria BWA Dizajn (ul. Świdnicka 2-4)

Marynistyczna proza Conrada należy do najbardziej oryginalnych projektów literackich ostatnich dwóch stuleci – a niepowtarzalna atmosfera i ton jego opowieści o dalekich krajach i morskich przygodach – są zjawiskiem unikalnym w perspektywie całej historii literatury. Polscy czytelnicy kojarzą prozę z Conrada z morskimi przygodami i światem, który jest zbyt odległy, by się nim na co dzień zajmować. Nieczęsto pamiętają, że materiałem najwyższej jakości jest tu melodia, metafora, pisarska precyzja już na poziomie zdania. A wartości, o których pisze Conrad (odwaga, przyjaźń, lojalność), są ponadczasowe, cenne i warte włączenia w społeczny obieg. Podczas dyskusji panelowej chcielibyśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób proza Conrada mogłaby „przydać się” polskiemu czytelnikowi. Czy metaforyka jego opowiadań jest czytelna? Czy współczesny czytelnik będzie umiał przejąć się opowieściami na temat morskiej żeglugi? O tych i innych sprawach będziemy rozmawiali na podstawie opowiadania „Młodość”. Współczesność, która jest zakochana w młodości, fetuje młodość, opiewa jej wartości, widzi w niej nadzieję – mogłaby z powodzeniem sięgnąć po Conradowską opowieść i wynikającą z niej tradycję, podtrzymując
ciągłość dyskursów kulturowych i umożliwiając dialog międzypokoleniowy.

 


Część druga, godz. 13.15 O poezji w kontekście kanonu
W dyskusji udział biorą:
– Paweł Kaczmarski (krytyk literacki)
– Rafał Różewicz (poeta)
– Agata Polańska (polonistka)
Rozmowę prowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało

Podczas debaty jej uczestnicy przedstawią dokument w postaci dziesięciu najważniejszych wierszy dziesięciu autorek / autorów, rekomendowanych jako lista uzupełniająca.
Debata jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.
Wydarzenie wspiera Kultura Niepodległa

„Ja i mój wróg” – dyskusja
7 października 2017, sobota, godz. 16:00, Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

O trudnej i pełnej namiętności relacji krytyk-pisarz oraz o negatywności i złu jako stymulantach literatury porozmawiają krytycy literaccy: Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś i Justyna Sobolewska. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.
Pisarz i krytyk to naturalni antagoniści? Jak układa się ich słynna love & hate relationship? Czy ten układ jest nieśmiertelny, ponieważ jeden żywi drugiego i jeden bez drugiego nie może żyć? Między pisarzem a krytykiem możliwa jest przyjaźń? Czy legendarna czystość sądów jest czymś, co rzeczywiście można osiągnąć? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jak wpływa pisarz na krytyka i krytyk na pisarza? Kształtują się wzajemnie? Czy pisarz z krytykiem może iść na wódkę i czy pisarze wybaczają negatywne recenzje? W dobie nowych mediów rola i zasięg krytyki literackiej zmieniły się? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jakie funkcje spełnia krytyka literacka? Czy to działalność polityczna, zawód wysokiego ryzyka? O tych i o innych trudnych sprawach porozmawiamy podczas sobotniego panelu w galerii Dizajn.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się