Zaproszenie na Festiwal Opowiadania 2-8 października
Zapraszamy na 13 Festiwal Opowiadania. W tym roku pod hasłem Ja i mój wróg. Tegoroczna edycja odbędzie się we Wrocławiu i kilku miastach Dolnego Śląska: Kłodzku, Oleśnicy, Lubaniu, Świdnicy, Wałbrzychu.
Gościć będziemy autorów z Austrii, Hiszpanii, Belgii, Korei Południowej, Czech, Słowacji, Węgier i Polski między innymi Jacek Hugo-Bader, Krzysztof Varga, Krisztina Toth, Sylwia Chutnik, Janusz Rudnicki, Kim Ae-ran, Wojciech Kuczok, Paulina Wilk i Dimitri Verhulst.
Wśród gości dyskusji oraz komentujących na żywo prezentacje tekstów przez autorów - Zofia Król, Grzegorz Jankowicz, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska.
Oprócz czytania tekstów w językach oryginalnych w programie znajdą się rozmowy, projekcje filmowe, warsztaty dla księgarzy i promocja zbioru opowiadań Lucii Berlin.
Na czytania zapraszamy do Teatru Muzycznego Capitol, na pozostałe wydarzenia do Galerii Dizajn BWA Wrocław.
W ramach MFO ukaże się kolejny numer czasopisma “Opowiadanie” pod redakcją dyrektorki programowej Agnieszki Wolny-Hamkało. Wśród autorów tekstów, nie tylko prozatorskich, między innymi Przemysław Czapliński, Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki, Marta Podgórnik, Adam Wiedemann, Julia Fiedorczuk.
Ja i mój Wróg
Wróg pomaga nam wprowadzić do świata zmianę. Na pewnych etapach życia bardzo się przydaje: szerzej otwieramy oczy. Przy wrogu inaczej siedzimy, inaczej mówimy.
W towarzystwie wroga sytuacja robi się kryzysowa, a w sytuacji kryzysowej łatwiej o dużo pięknych zdań. Kombinacje słów stają się zwichrowane i smutne. Jesteśmy w pewien sposób podłączeni do systemu nerwowego wroga. To stąd ekscytujące przeczucie, że może nam się przydarzyć dosłownie wszystko. Stąd gorączkowa witalność. Gdyby zabrakło wroga – w naszym układzie panowałby bezruch. Wróg to kluczowa figura w historii literatury. Czym byłaby Biblia bez diabła?
Wyobraźcie sobie państwo mity bez wroga, „Odyseję”, „Iliadę”? To wróg zrodził marzenie o świecie bez wroga. To wróg szuka w nas wszystkiego, co pragnie spełnienia – po to,
żeby naszym pragnieniom zaprzeczyć. W świecie, w którym nasz ból objaśniają kolorowe pisma - wrogość to ostatni autentyczny fanatyzm. A teraz będziemy go demontować,
albo chociaż nazywać, albo całkiem znosić. Ale bądźmy mili dla wroga, bo czasem lokujemy go w nas. Wewnątrz. Jest jak ktoś bliski: nużący, denerwujący krewny, którego
będziemy spotykać na stypach, weselach – już zawsze. W tym roku zaprosiliśmy na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania znakomite pisarki, pisarzy, krytyczki i krytyków – żebyśmy wspólnie popatrzyli z bliska na wroga i może uznali go albo zaprzyjaźnili się z nim? Albo zupełnie odwrotnie. Temat relacji z wrogiem
wydał nam się istotny w czasach antagonizmów.
Zapraszamy Państwa na wieczorne prezentacje (czytania autorskie), debaty, wystawę, premierę pisma „Opowiadanie”. Opowiadanie jest ważne. Bo nie ma tego, czego nie opowiesz.
Agnieszka Wolny-Hamkało Redaktora pisma „Opowiadanie”
Dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania
Program:
Oleśnica
Poniedziałek, 2.10.2017, godz. 18:00
Biblioteka i Forum Kultury, ul. Reja 10
Goście: Ivana Myšková (Czechy) Marek Vadas (Słowacja)
Kłodzko
Wtorek, 3.10.2017, godz. 12:00
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, pl. Władysława Jagiełły 1
Goście: Ivana Myšková (Czechy) Marek Vadas (Słowacja)
Wałbrzych
Wtorek, 3.10.2017, godz. 18:00
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, pl. Teatralny 1
Goście: János Háy (Węgry), Daniel Odija (Polska)
Świdnica
Środa, 4.10. 2017, godz. 10:00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18
Goście: János Háy (Węgry), Daniel Odija (Polska)
Lubań
Czwartek, 5.10.2017, godz. 17:00
Miejski Dom Kultury, ul. T. Kościuszki 4
Goście: Krzysztof Varga (Polska), David Zábranský (Czechy)
Spotkania, debaty, dyskusje
„Młodość Conrada”: Tomasz Broda, Marcin Kurek, Anna Wanik, Agnieszka Wolny-Hamkało – dyskusja Piątek, 6 października, o godz. 16:15.
Galeria BWA Dizajn (ul. Świdnicka 2-4)
Marynistyczna proza Conrada należy do najbardziej oryginalnych projektów literackich ostatnich dwóch stuleci – a niepowtarzalna atmosfera i ton jego opowieści o dalekich krajach i morskich przygodach – są zjawiskiem unikalnym w perspektywie całej historii literatury. Polscy czytelnicy kojarzą prozę z Conrada z morskimi przygodami i światem, który jest zbyt odległy, by się nim na co dzień zajmować. Nieczęsto pamiętają, że materiałem najwyższej jakości jest tu melodia, metafora, pisarska precyzja już na poziomie zdania. A wartości, o których pisze Conrad (odwaga, przyjaźń, lojalność), są ponadczasowe, cenne i warte włączenia w społeczny obieg. Podczas dyskusji panelowej chcielibyśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób proza Conrada mogłaby „przydać się” polskiemu czytelnikowi. Czy metaforyka jego opowiadań jest czytelna? Czy współczesny czytelnik będzie umiał przejąć się opowieściami na temat morskiej żeglugi? O tych i innych sprawach będziemy rozmawiali na podstawie opowiadania „Młodość”. Współczesność, która jest zakochana w młodości, fetuje młodość, opiewa jej wartości, widzi w niej nadzieję – mogłaby z powodzeniem sięgnąć po Conradowską opowieść i wynikającą z niej tradycję, podtrzymując
ciągłość dyskursów kulturowych i umożliwiając dialog międzypokoleniowy.
Część druga, godz. 13.15 O poezji w kontekście kanonu
W dyskusji udział biorą:
– Paweł Kaczmarski (krytyk literacki)
– Rafał Różewicz (poeta)
– Agata Polańska (polonistka)
Rozmowę prowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało
Podczas debaty jej uczestnicy przedstawią dokument w postaci dziesięciu najważniejszych wierszy dziesięciu autorek / autorów, rekomendowanych jako lista uzupełniająca.
Debata jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.
Wydarzenie wspiera Kultura Niepodległa
„Ja i mój wróg” – dyskusja
7 października 2017, sobota, godz. 16:00, Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
O trudnej i pełnej namiętności relacji krytyk-pisarz oraz o negatywności i złu jako stymulantach literatury porozmawiają krytycy literaccy: Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś i Justyna Sobolewska. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.
Pisarz i krytyk to naturalni antagoniści? Jak układa się ich słynna love & hate relationship? Czy ten układ jest nieśmiertelny, ponieważ jeden żywi drugiego i jeden bez drugiego nie może żyć? Między pisarzem a krytykiem możliwa jest przyjaźń? Czy legendarna czystość sądów jest czymś, co rzeczywiście można osiągnąć? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jak wpływa pisarz na krytyka i krytyk na pisarza? Kształtują się wzajemnie? Czy pisarz z krytykiem może iść na wódkę i czy pisarze wybaczają negatywne recenzje? W dobie nowych mediów rola i zasięg krytyki literackiej zmieniły się? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jakie funkcje spełnia krytyka literacka? Czy to działalność polityczna, zawód wysokiego ryzyka? O tych i o innych trudnych sprawach porozmawiamy podczas sobotniego panelu w galerii Dizajn.