Promocja książki „Niewysłane listy" Themersonów - CSW Łaźnia

Promocja książki „Niewysłane listy" Themersonów - CSW Łaźnia

Zaproszenie na promocję książki „Niewysłane listy" Themersonów - CSW Łaźnia

Udostępnij

Fundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zapraszają na spotkanie promujące wydanie książki "Niewysłane listy. Listy, dzienniki, rysunki, dokumenty. 1940–1942" Franciszki i Stefana Themersonów.

W spotkaniu wezmą udział: Joanna Błachnio (przekład opowiadania Le Dieu de la Croix-Rousse), Paweł Polit (kurator wystawy). Rozmowę poprowadzi Honorata Sroka.

Kiedy i gdzie?


Czas: 10 października (czwartek), godz. 18
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Wstęp wolny

Po wydarzeniu zapraszamy na wystawę Franciszka Themerson. Linie życia. Wystawa jest prezentacją twórczości malarskiej i rysunkowej Franciszki Themerson z lat 50. i 60., okresu niezmiernie istotnego w jej biografii artystycznej.
   
Pięknie zaprojektowana i wydana książka, przedstawia poruszający zapis dwuletniej wojennej rozłąki wybitnych artystów — Franciszki i Stefana Themersonów. Na publikację składa się 150 listów, 150 telegramów, pamiętniki Stefana, oficjalne dokumenty i rysunki Franciszki.

Franciszka i Stefan biorą ślub w roku 1931. Razem tworzą pięć filmów, w których wykorzystują eksperymentalne techniki fotograficzne, rozwijane przez Stefana od roku 1928. Jednym z wynalazków Stefana jest „stół trikowy” – statyw do aparatu, który pozwala Themersonom tworzyć ruchome fotogramy. Themersonowie uznawani są za czołowe postacie awangardowego kina w Polsce lat trzydziestych – nie tylko tworzą filmy, lecz także wydają dwa numery czasopisma „f.a.” [film artystyczny]. Tematem pierwszego numeru jest nowe kino angielskie, a drugiego – francuskie. Stefan i Franciszka odwiedzają filmowców w Londynie i w Paryżu, a wybrane prace przywożą do Warszawy.

Zarabiają na życie, tworząc książki dla dzieci – Stefan je pisze, a Franciszka ilustruje. Ich prace nie przypominają książek dla dzieci, które znamy. Nie ma w nich czarodziejów ani wróżek. Magiczne jest w nich to, co możemy znaleźć w codzienności: cegły, elektryczność, alfabet czy poczta. W 1938 roku Themersonowie wyjeżdżają z Warszawy, by kontynuować pracę w Paryżu.
    
    
Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/381641499407854


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się