Zawieszenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – środki przesunięte na Fundusz Zapomogowy dla pisarzy

Zawieszenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – środki przesunięte na Fundusz Zapomogowy dla pisarzy

Zawieszenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – środki przesunięte na Fundusz Zapomogowy dla pisarzy

Udostępnij

Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej informuje, że ze względu na trudną sytuację, spowodowaną wybuchem epidemii COVID-19, podjął jednogłośnie decyzję o zawieszeniu w tym roku konkursu o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

W wyniku epidemii wielu ludzi pióra nieoczekiwanie straciło źródła dochodów i znalazło się w dramatycznej sytuacji finansowej, dlatego też Fundacja w porozumieniu ze Sponsorami – Bankiem BNP Paribas, firmą Sobiesław Zasada Automotive oraz Browarem Tenczynek, zdecydowała, by środki, które miały być przeznaczone w tym roku na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, zostały przesunięte na Fundusz Zapomogowy. W jego ramach od wielu lat Fundacja Wisławy Szymborskiej wspiera pisarzy, którzy znaleźli się - z przyczyn losowych - w trudnej sytuacji materialnej. W tej wyjątkowej i bezprecedensowej sytuacji Fundacja postanowiła zorganizować specjalną edycję tego Funduszu pod hasłem: „Wszelki wypadek. Fundacja Wisławy Szymborskiej ludziom pióra”. Przeznaczona ona będzie dla pisarzy i tłumaczy, którzy stracili źródła utrzymania na skutek pandemii.

O zrozumienie dla tej decyzji prosimy przede wszystkim poetów i wydawców, którzy zgłosili książki poetyckie do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zapewniamy, że wszystkie przyjęte tomy automatycznie przejdą do edycji przyszłorocznej – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W tej wyjątkowej sytuacji przychodzą mi na myśl słowa Wisławy Szymborskiej, która w odczycie noblowskim zauważyła, że „wszelka wiedza, która nie wyłania z siebie nowych pytań, staje się w szybkim czasie martwa”. Te słowa w prosty i klarowny sposób podkreślają, że nasze ciągłe poszukiwania tego, jak można coś zrobić lepiej – napędzają świat. Świat, który dziś wstrzymał oddech i zamknął w nas domach, ale przecież nie przestał żyć, nie wyzbył się emocji, nie spoczął na laurach. Podobnie nie zrobili tego ludzie pióra, którzy tym bardziej zadają dziś pytania o ludzką kondycję, uczucia i wartości, o przyszłość. Będąc marką pozostającą zawsze blisko ludzkich potrzeb i emocji uważamy, że wsparcie twórców w tej trudnej chwili jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również wyrazem zwyczajnej, ludzkiej solidarności – mówi Przemek Gdański, prezes zarządu Banku BNP Paribas.

Od początku naszej współpracy – a minęło już ładnych parę lat - towarzyszy nam ambitne przesłanie łączenia wysokiej kultury z wysoką techniką, a to nasza branża. – mówi Paweł Szymański, pełniący funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki Sobiesław Zasada AutomotiveJednak w tym dziwnym pandemicznym świecie, w jakim przyszło nam teraz żyć, tematy szeroko pojętej kultury, podobnie jak i wszelkiej komercji, wyprzedza słuszna troska o nasze zdrowie. My znajdujemy wciąż motywację do wsparcia tych, którzy znaleźli się w życiowych opałach. I również bardzo żałujemy, że w tym roku nie spotkamy się na szczególnym święcie Fundacji, jakim jest Gala i wręczenie Nagrody im. W. Szymborskiej, ale pociesza nas wiara, iż nasza finansowa pomoc ludziom pióra będzie sprzyjać w realizacji ich literackich pasji.

Wnioski o wsparcie finansowe należy wysyłać drogą mailową do 31 maja 2020, zgodnie z wytycznymi przewidzianymi w regulaminie. Szczegółowe informacje dotyczące pomocy finansowej w ramach naszej akcji znajdą Państwo na stronie internetowej www.szymborska.org.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się