Zbiór reportaży o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zbiór reportaży o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zbiór reportaży o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Udostępnij

Instytut Książki przygotował zbiór reportaży o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Na „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” złożyło się 7 reportaży z bibliotek, które zmieniły się dzięki „Infrastrukturze bibliotek”, czyli działaniom realizowanym w ramach obu edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Reporterzy odwiedzili 7 bibliotek, które mądrze i z wyobraźnią skorzystały z dofinansowania w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Dzięki temu stworzone zostały miejsca najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom, które przy okazji potrafią zadziwić przyjezdnych.

Stworzona przez Instytut Książki publikacja prezentuje biblioteki w gminie Stary Sącz, w Supraślu, Tarnogrodzie, Bieczu, Redzikowie (gm. Słupsk), Grodzisku Mazowieckim, Pobiedziskach i Jarocinie. Każda z nich jest inna i za każdą kryją się historie, które warto poznać. Autorzy reportaży uważnie wysłuchali nie tylko pracowników bibliotek, ale także osoby odwiedzające biblioteki na co dzień. Porozmawiali zarówno z czytelnikami, którzy od lat poszukiwali w swoich bibliotekach spotkań z książką, jak i z nowymi użytkownikami, których niejednokrotnie przyciągnęły imponujące przestrzenie biblioteczne – aż skrzące się od pomysłów na animację lokalnego życia kulturalnego.

Zbiór jest skierowany przede wszystkim do bibliotekarzy i bibliotekarek, a zatem potencjalnych wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek” oraz do przedstawicieli władzy samorządowej, którzy myślą o inwestycji w infrastrukturę biblioteczną w swoich gminach. Opisane biblioteki mogą stanowić inspirujące przykłady, które wskazują kierunek przyszłym beneficjentom „Infrastruktury bibliotek” – to bez wyjątku miejsca tętniące życiem, centra kulturalne i społeczne. To także architektoniczne perełki – nowocześnie zaprojektowane, uwzględniające kontekst miejsca i ergonomicznie wyposażone.

Autorami tekstów opublikowanych w zbiorze „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” są doświadczeni polscy reporterzy i reporterki. Znaleźli się wśród nich m.in. Magdalena Okraska (współpracująca z pismem „Nowy Obywatel” autorka reportaży książkowych „Nie ma i nie będzie” oraz „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”), Wojciech Mucha (autor książek „Miasto noży” i „Krew i ziemia”, były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”) czy Katarzyna Kachel (znana przede wszystkim z łamów „Dziennika Polskiego”).

Poza reportażami w publikacji znalazły się znakomite zdjęcia Szymona Gruchalskiego, czyli fotoreportera, który w portfolio ma największe imprezy sportowe na świecie, m.in. Tour de France. Taki wybór to nie przypadek – fotograf z takim, a nie innym doświadczeniem potrafił znakomicie uchwycić życie i ruch, którymi przepełnione są ukazane w publikacji nowoczesne biblioteki.

Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej (link).

* * *

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Instytut Książki, Bibliotekę Narodową, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

 Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się