Zbiory POLONY w Wikipedii

Zbiory POLONY w Wikipedii

Zbiory POLONY w Wikipedii

Udostępnij

W najbliższych dniach rozpocznie się kolejny wyjątkowy, wspólny projekt Biblioteki Narodowej i Wikipedii. Do repozytorium Wikimedia trafi kilkaset tysięcy cyfrowych obiektów z POLONY.

Umożliwi to autorom wolnej encyklopedii wykorzystanie zasobów Biblioteki Narodowej do edycji haseł już istniejących, tworzenie nowych artykułów czy dotarcie do źródeł w POLONIE.

To kontynuacja projektu POLONY i Wikipedii, trwającego od lutego 2018 roku. Zespół Biblioteki Narodowej, specjalistów od informacji naukowej, uzupełnił ponad 1200 artykułów w Wikipedii dodając ponad 1,5 tysiąca przypisów, 700 ilustracji oraz prawie 1000 zewnętrznych linków.

Artykuły, na których skupiliśmy się w pierwszej fazie projektu to najważniejsze dla polskiej kultury biogramy pisarzy, poetów i naukowców czy ważnych postaci historii Polski. Uzupełnione hasła dotyczyły treści z podstawy programowej nauk humanistycznych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Są to jedne z najczęściej wyszukiwanych artykułów w Wikipedii.

Z POLONY do Wikipedii trafiło wiele unikatowych i cennych obiektów. W samym tylko haśle dotyczącym Juliana Ursyna Niemcewicza pracownicy Informatorium BN dodali ponad 60 przypisów z linkami do POLONY.

Wikipedia wzbogaciła się o unikatowe fotografie etnograficzne z Afryki Kazimierza Zagórskiego oraz nieznane dotąd portrety Jana Kasprowicza czy Onufrego Pietraszkiewicza, współzałożyciela Towarzystwa Filomatów oraz przyjaciela Adama Mickiewicza i Ignacego Domeyki. Zdjęcia te są wykorzystywane przez wikipedystów z całego świata.

Pracownicy Informacji Naukowej w BN dołączyli także przypisy, linki i ilustracje do dzieł znajdujących się na liście „Antologia Niepodległości”, zaproponowanej przez Parę Prezydencką na ubiegłoroczne Narodowe Czytanie.

Obiekty POLONY wprowadzone do zasobów Wikipedii są także używane przez innych redaktorów internetowej encyklopedii. Społeczność Wikipedii jak dotąd wykorzystała ilustracje z POLONY w blisko 900 artykułach. Portret Stefana Żeromskiego dodany do repozytorium Wikimedia, zdjęcia Jana Lechonia, Ady Sari, Mai Berezowskiej ilustrują hasła m.in. w wersji arabskiej, angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, wietnamskiej i wielu innych. Dzięki temu zbiory POLONY są łatwiej dostępne dla obcokrajowców.

Udostępnione w Wikimedia Commons wizerunki pisarzy i pisarek, malarzy i malarek, aktorów, dziennikarzy i innych twórców polskiej kultury często służą jako inspiracja dla wolontariuszy i redaktorów Wikipedii: dzięki temu stopniowo tworzone są nowe biogramy postaci zasłużonych, lecz mniej znanych lub nieco zapomnianych, niejednokrotnie nie tylko w polskiej wersji internetowej encyklopedii, ale również w innych językach. Te i podobne spontaniczne działania wikipedystów ułatwiają wymianę międzykulturową i popularyzację wiedzy o polskiej kulturze.    

Współpraca między POLONĄ i Wikipedią przynosi widoczne efekty. W ostatnim kwartale 2018 spośród stron zewnętrznych, kierujących użytkowników do POLONY – Wikipedia była na pierwszym miejscu. Hasła w internetowej encyklopedii, które zostały uzupełnione o obiekty i przypisy z POLONY, miały ponad 14 milionów wizyt od początku projektu.

Wolna encyklopedia zyskuje z kolei na kompetencji, doświadczeniu i rzetelności bibliotekarzy, którzy wiedzą, gdzie poszukiwać informacji, jak ją weryfikować i jak dodawać źródła do haseł. Cyfrowa biblioteka POLONA należy do czołowych repozytoriów oryginalnych dokumentów, pierwszych wydań, rękopisów, ilustracji, plakatów, zdjęć i grafik.

Współpraca POLONY i Wikipedii to nie jedyny wspólny projekt bibliotekarzy i wikipedystów. Od 15 stycznia do 3 lutego trwa światowa akcja „1lib1ref” (one librarian – one reference, jeden bibliotekarz – jeden przypis), która zachęca bibliotekarzy do sporządzenia przynajmniej jednego przypisu w  Wikipedii.

Celem jest dodanie do haseł w internetowej encyklopedii przypisów weryfikujących informacje zawarte w artykule. Dzięki temu Wikipedia, która jest niejednokrotnie pierwszym źródłem informacji, staje się także źródłem wiarygodnej informacji.

Wiele z dodawanych w ramach akcji „1lib1ref” przypisów pochodzi właśnie z biblioteki cyfrowej POLONA – największego w Polsce zbioru bibliotecznych materiałów źródłowych.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się