Zdigitalizowane odręczne notatki Wandy Półtawskiej są dostępne w krakowskim oddziale IPN

Zdigitalizowane odręczne notatki Wandy Półtawskiej są dostępne w krakowskim oddziale IPN

Zdigitalizowane odręczne notatki Wandy Półtawskiej są dostępne w krakowskim oddziale IPN

Udostępnij

Zdigitalizowane odręczne notatki Wandy Półtawskiej, w tym opis jej pierwszej reakcji na wieść o wyborze Karola Wojtyły na papieża oraz wiele innych dokumentów, znajdują się w krakowskim oddziale IPN. Zainteresowani zapoznaniem się z nimi muszą złożyć uprzednio wniosek o udostępnienie materiału.

W czerwcu 2021 Wanda Półtawska użyczyła Instytutowi Pamięci Narodowej dokumenty, korespondencje, notatki, fotografie, obrazujące jej życie. IPN zrobił kopie cyfrowe tych pamiątek i udostępnia je każdemu zainteresowanemu na takich zasadach, jak inne archiwalia. Należy złożyć wniosek w IPN o udostępnienie materiału i przyjść do archiwum w wyznaczonym terminie. Oryginały dokumentów po zakończonym procesie digitalizacji wróciły do właścicielki.

„To obszerny zbiór materiałów zgromadzonych łącznie w 14 segregatorach. Są to przede wszystkim dokumenty, teksty pisane, trochę fotografii. Zawartość pierwszego segregatora poświęcona jest przede wszystkim pracy zawodowej – pracy na uczelni, pracy psychiatry. W kolejnych segregatorach są rozmaite materiały, które pani dr Wanda Półtawska sama uznała za istotne dla zobrazowania swojej działalności w latach 1949-1997. Szczególnie ciekawe są odręczne notatki pani Półtawskiej opisujące jej pierwszą reakcję po wyborze Karola Wojtyły na papieża” – powiedział PAP Radosław Kurek z krakowskiego oddziału IPN.

Wanda Półtawska - współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück - zmarła w nocy z wtorku na środę. 2 listopada skończyłaby 102 lata.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się