Zdzisław Najder (1930–2021)

Zdzisław Najder (1930–2021)

Zdzisław Najder (1930–2021)

Udostępnij

Zmarł profesor Zdzisław Najder – publicysta, historyk literatury, działacz niepodległościowy. Współpracował z paryską „Kulturą”, założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, kierował Radiem Wolna Europa. Miał 90 lat. O śmierci Zdzisława Najdera poinformował jego syn Krzysztof Najder.

 
"Najbardziej znany conradolog na świecie, profesor uniwersytetu, były dyrektor Radia Wolna Europa, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Człowiek wybitny, ale też kontrowersyjny i pełen sprzeczności" - czytamy w informacji opublikowanej na Facebooku, w której Krzysztof Najder podał też, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny i poprosił o nieskładanie kondolencji.

Urodził się 1930 roku w Warszawie, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i w Oksfordzie, był znanym na świecie autorytetem w zakresie twórczości Josepha Conrada.

Od lat 50. współpracował z Klubem Inteligencji Katolickiej, był członkiem redakcji miesięcznika „Twórczość”, publikował w paryskiej „Kulturze” jako Socjusz. W uzasadnieniu przyznanej mu nagrody publicystycznej „Kultury” redaktor Giedroyc uznał go za kontynuatora twórczości Juliusza Mieroszewskiego.

W latach 70. Zdzisław Najder był współzałożycielem podziemnego Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Stan wojenny zastał go poza Polską. Z rekomendacji Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Jerzego Giedroycia został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Funkcję tę pełnił do 1987 roku. W PRL wydano na niego wyrok śmierci za rzekomą współpracę z wywiadem amerykańskim.

Wrócił do Polski w 1989 roku. Był doradcą prezydenta RP, premiera rządu oraz głównego negocjatora akcesji Polski do Unii Europejskiej. W 1998 roku prezydent nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Kilka lat temu zdążył zrealizować swój autorski zamysł – opublikował ponad 1000-stronicowy leksykon Węzły pamięci niepodległej Polski, jak pisał: „próbę uchwycenia pamięcią Polski z drugiego brzegu, na który już nie ma powrotu”.

W zbiorach Biblioteki Narodowej znajdują się książki profesora Zdzisława Najdera, a wśród zbiorów rękopiśmiennych również jego listy do Zbigniewa Herberta, Kazimierza Brandysa, Aleksandra Janty-Połczyńskiego, Michała Głowińskiego.

źródło: bn.org.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się