Ze Świdnickiej zniknęła księgarnia Centralna"

Ze Świdnickiej zniknęła księgarnia Centralna"

Ze Świdnickiej zniknęła księgarnia "Centralna"

Udostępnij

Wrocław stracił kolejną, jedną z najstarszych księgarni - księgarnię "Centralna", która po przejęciu w 1990 roku przez Wydawnictwo Dolnośląskie od wrocławskiego Domu Książki przyjęła nazwę im. Henryka Worcella. Ostatnio po upadku księgarni sieci Matras w tym miejscu funkcjonowała filia taniej książki z ul. Ruskiej sieci "Dedalus". Teraz w tym miejscu powstaje hotel "Traffic".

W czasie Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, ówczesny Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz podjął zobowiązanie reaktywowania przynajmniej trzech placówek księgarskich w centrum miasta. Niestety na obietnicach się skończyło. W miejsce księgarni powstaoł w przejsciu podziemnym przy ul. Świdnickiej oddział Miejskiej Biblikoteki Publicznej - "Centrum Innowacji".

Na tą chwilę w centrum Wrocławia przy tzw. szlaku handlowym ul. Świdnickiej funkcjonują, okrojona o połowę księgarnia "Pod Arkadami" oraz KsięgarnioKawiarnioVegedajnia "Nalanda". Nie liczę EMPiKU, gdyż Galeria Handlowa Renoma jest w remoncie, a sam EMPIK działający na III p., będzie przeniesiony na parter. A w Przejściu Garncarskim "Tajne komplety".

Do tej niechlubnej statystyki dołączyła zlikwidowana ostatnio księgarnia PolAnglo, której część oferty w postaci trzech regałów trafiła do księgarni "Tajne komplety".
Doszły nas słuchy, że księgarnia Autorska z Pasażu Grunwaldzkiego też się likwiduje i będzie okrojona do jednej placówki w Arkadach Wrocławskich przy ul. Powstaców Śląskich.

To prawdziwie hiobowe wieści dla Wrocławia, który bardzo długo dzierżył w Polsce palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o sprzedaż książek. Jeszcze w latach 90-tych w samym centrum miasta funkcjonowało ponad trzydzieści księgarni. Teraz Wrocław jest pustynią, gdzie faktycznie tylko zwolennicy niezbyt wyszukanej zabawy mogą przebierać w ofercie ponad 500 lokali gostronomicznych i rozrywkowych.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się