Zgłoszenia do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Zgłoszenia do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Zgłoszenia do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Udostępnij

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” zachęca do udziału w 28. edycji Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka i zwraca się do wydawców oraz autorów, jak też miłośników historii, z prośbą o zgłaszanie kandydatur do nagrody przyznawanej wydawcom, którzy publikują książki w dziedzinie historii i archiwistyki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona. 

ermin zgłaszania kandydatur do tegorocznej edycji Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka upływa 30 września 2023 roku. Rozpatrywane będą publikacje wydane po 1 stycznia 2022 roku. 

Organizatorzy proszą o zgłaszanie propozycji do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka na adres redakcji: Magazyn Literacki KSIĄŻKI, Mazowiecka 6/8, 00-048 Warszawa, tel. (22) 828 36 31, koniecznie z dopiskiem „Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka”. 

Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji. 

Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka zostanie w tym roku przyznana po raz dwudziesty ósmy. Uroczystość wręczenia odbędzie się w trakcie XXXI Targów Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, jakie zaplanowano w dniach od 30 listopada do 3 grudnia. 

Organizatorem Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka jest redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, a jej jury składa się z przyjaciół i uczniów patrona nagrody. Od 2015 roku przewodniczącym jury jest prof. dr hab. Jarosław Czubaty, laureat nagrody w roku 2012 za pracę „Księstwo Warszawskie 1807-1815” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego). W skład Kapituły Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka w ubiegłym roku wchodzili: prof. Jarosław Czubaty (przewodniczący), dr hab. Martyna Deszczyńska, Piotr Dobrołęcki, dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Danuta Gibas-Krzak, prof. Joanna Goszczyńska, Witold Kaliński, Barbara Kramar (sekretarz), Zofia Kunert, prof. Lilla Moroz-Grzelak, prof. Jerzy Zdrada oraz dr Andrzej Czesław Żak, natomiast prof. Bogusław Zieliński zawiesił w zeszłorocznej edycji swój udział w pracach Kapituły z uwagi na zgłoszenie do nagrody publikacji, której był autorem wstępu oraz tłumaczem i autorem komentarza. W tym roku do jury dołączył Zbigniew Czerwiński, fundator Fundacji Historia i Kultura, były prezes wydawnictwa Bellona, wiceprezes Polskiej Izby Książki, a także wiceprezes Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska, absolwent Wydziału Historii UW z roku 1984. 

Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka w 2020 roku otrzymała po raz pierwszy wsparcie finansowe ze strony Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska, które było kontynuowane w kolejnych edycjach. Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska jest pierwszą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi działającą wyłącznie na rzecz środowiska wydawniczego, odpowiedzialną za stworzenie i funkcjonowanie systemu ochrony praw autorskich przysługujących wydawcom, powołaną do regulacji rynku licencyjnego w segmencie praw autorskich wydawców i odpowiedzialną za skuteczny pobór opłat reprograficznych i ich podział (repartycję) na rzecz wydawców. Prezesem Stowarzyszenia od 2013 roku jest Barbara Jóźwiak. 

Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka za rok 2022 otrzymali ex aequo: Mikołaj Getka-Kenig za pracę „Stanisław Kostka-Potocki. Studium magnackiej kariery w dobie upadku i ‘wskrzeszenia’ Polski” (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Aleksandra Oniszczuk za pracę „Pod presją nowoczesności. Władze Księstwa Warszawskiego wobec Żydów” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).

Regulamin dostępny jest TUTAJ.

źródło: rynek-ksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się