Złota Biblioteka Gminna w Głuchołazach

Złota Biblioteka Gminna w Głuchołazach

Złota Biblioteka Gminna w Głuchołazach

Udostępnij

Na początku bieżącego roku budynek biblioteki gminnej w Głuchołazach znalazł się na liście 449 budynków nominowanych do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej – The European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. Echa tego sukcesu nie milkną.

Nagroda The European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award jest przyznawana od 1987 roku, a od 2001 jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej. Zwykle jest przyznawana co dwa lata, jednak w tym roku ze względu na pandemię procedura konkursowa została wydłużona. Finałową piątkę najładniejszych brył poznamy w lutym 2022 roku, a w kwietniu 2022 roku – zwycięzcę.

Budynek biblioteki projektowany w myśl zasad pragmatyzmu jest pozbawiony architektonicznych fajerwerków. Pomieszczenia biblioteki zlokalizowano na dwóch kondygnacjach podłużnej, prostopadłościennej bryły. Ściany na granicy działki są pozbawione otworów okiennych. Wypożyczalnie i czytelnię oświetlono pośrednio przez szczelinę dachu biegnącą wzdłuż holu, a jedynie wypożyczalnia dla dzieci na parterze ma okna do „ogrodu bajek”. Dwukondygnacyjny hol dostępny z ulicy przez złotą bramę wypełnia przestrzeń między bryłą biblioteki a Centrum Kultury. Różnicę poziomu między wejściami do biblioteki i sali widowiskowej Centrum wykorzystano do stworzenia amfiteatralnej widowni.

Biblioteka Gminna w Głuchołazach kryje się wśród gęstej zabudowy na zapleczu ulicy Bohaterów Warszawy. Struktura budynku biblioteki jest prosta, czytelna i oczywista. Na parterze mieści się wypożyczalnia dla dzieci i kawiarenka literacka oraz sanitariaty wspólne dla biblioteki i sali widowiskowej Centrum. Na piętrze znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych i czytelnia. W części biblioteki od strony podwórza zlokalizowano pomieszczenia dla opracowania zbiorów i magazyny kompaktowe książek.  

Biblioteka powstała na miejscu zrujnowanego budynku gospodarczego, w którym przez pewien czas działało Kino Zdrojowe. Z istniejącej zabudowy zachowano jedyne pomieszczenie wartościowe przestrzennie – ceglane wnętrze ze sklepieniami wspartymi na kamiennej kolumnie. Posadzkę tego pomieszczenia obniżono do pierwotnego poziomu odsłaniając bazę kolumny.

Wielofunkcyjne foyer stanowi niezbędne uzupełnienie Centrum Kultury. Dodatkowo zaprojektowano pomieszczenie magazynowe – kieszeń boczną sceny.

Logika funkcjonalna i prosta struktura konstrukcyjna umożliwiły znaczne obniżenie kosztów realizacji w stosunku do innych tego typu obiektów.

Konstrukcję budynku stanowi szkielet żelbetowy uzupełniony ścianami murowanymi z bloczków wapienno-piaskowych. Elewacja wewnętrzna biblioteki jest podzielona równomiernie pasami szyb i malowanego na biało betonu w rozstawie 2,1m. Ten moduł wykorzystany jest we wnętrzach biblioteki wyznaczając wysokość drzwi, regałów i podciągów.

Białe ściany i drewniane podłogi stanowią neutralne tło dla wyposażenia i wydarzeń aranżowanych we wnętrzach. Brama wejściowa, stolarka, pochwyty, elementy informacyjne – mają kolor starego złota, co nawiązuje do historii miasta Głuchołazy słynącego niegdyś z kopalni złota.

Tym razem materiał bibliotece poświęcili autorzy youtube’owego kanału Rzut Oka poświęconego wybitnej polskiej architekturze. Zapraszamy do jego obejrzenia:

Złota Biblioteka Gminna w Głuchołazach


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się