Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Janusza Rosikonia

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Janusza Rosikonia

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Janusza Rosikonia

Udostępnij

Janusz Rosikoń, wybitny artysta fotografik i współtwórca wydawnictwa Rosikon Press, został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Najwyższe odznaczenie resortu kultury wręczył artyście podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu, generalny konserwator zabytków, dr Jarosław Sellin.

Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, który od ponad pół wieku w artystycznej formie dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, portretuje wybitne indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom religijny wymiar egzystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób. Niektóre z jego prac, prezentujące sceny zbiorowe, portrety lub krajobrazy, przypominają kompozycją wybitne dzieła malarskie. Utrwalał takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy' ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy'ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Janusz Rosikoń jest również autorem i współautorem ponad 30 książek. Kilkanaście z nich zostało wydanych w wielu wersjach językowych i ukazało się w jedenastu krajach. Od 1990 roku współtworzy wydawnictwo Rosikon Press, gdzie ukazują się pozycje autorstwa m.in. Normana Daviesa, ks. Jana Twardowskiego, Elżbiety Dzikowskiej i Grzegorza Górnego.

MKiDN / KC


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się