Zmarł Andrzej Sobol-Jurczykowski

Zmarł Andrzej Sobol-Jurczykowski

Zmarł Andrzej Sobol-Jurczykowski

Udostępnij

Państwowy Instytut Wydawniczy poinformował o śmierci Andrzeja Sobola-Jurczykowskiego, wybitnego tłumacza i znawcy twórczości Jorge Luisa Borgesa.

Andrzej Sobol-Jurczykowski (ur. 4 lutego 1941 roku) studiował filologię romańską na Uniwersytecie Warszawskim i historię sztuki na Universidad Autónoma w Barcelonie. Tłumaczył literatury z francuskiego, angielskiego, włoskiego, katalońskiego i hiszpańskiego. Przełożył sto kilkadziesiąt opowiadań ponad trzydziestu autorów, które publikował głównie w czasopismach literackich, oraz przeszło 40 książek.

Pierwszy polski przekład Borgesa autorstwa Sobola-Jurczykowskiego ukazał się w 1966 roku, od tego czasu tłumacz dopracowywał teksty ponad 30 tomów argentyńskiego pisarza i próbował rozwiązać ukryte w nich zagadki. Przetłumaczył 22 książki wielkiego argentyńskiego pisarza, opracował „Wybór poezji” zawierający własne przekłady przeszło 300 wierszy tego autora, napisał także „Przewodnik po świecie literackim J. L. Borgesa”.

W 1975 roku otrzymał Nagrodę Pegaza za przekłady poetyckie, a w 1999 Nagrodę Polskiego PEN Clubu za całokształt pracy przekładowej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się