Zmarł Jan Akielaszek

Zmarł Jan Akielaszek

Zmarł Jan Akielaszek

Udostępnij

24 kwietnia, w wieku 75 lat, zmarł Jan Janusz Akielaszek, właściciel Oficyny Wydawniczej w Kolorach Tęczy, inicjator Targów Książki Kulinarnej. Urodził się w 1945, w Brzeżanach, województwo tarnopolskie, dziś Kresy. Był absolwentem Technikum Leśnego w Rogozińcu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Od szesnastego roku życia współpracownik „Gazety Lubuskiej”, prasy wojskowej, Wojskowej Agencji Fotograficznej. W latach 1967-1983 etatowy dziennikarz i fotoreporter gazet wojskowych. W latach 1984-1988 dyrektor Klubu Dziennikarza we Wrocławiu. W latach 1988-1993 prezes i redaktor naczelny „Presstrust”.

W kwietniu 1994 roku założył Oficynę Wydawniczą w Kolorach Tęczy, której był prezesem i redaktorem naczelnym. W 1998 roku zainicjował Targi Książki Kulinarnej. Poszczególne edycje targów zarówno krajowych, jak i od trzech lat międzynarodowych, odbywały się we Wrocławiu, a edycję w 2010 roku zorganizował podczas targów Polagra w Poznaniu. Gościnnie swój dorobek prezentował we Frankfurcie, w Dreźnie, w Paryżu, a także w Hongkongu.

Jest współautorem 19 kulinarnych Rekordów Guinnessa. W czerwcu 2013 roku został prezesem Klubu Dziennikarzy obsługujących Międzynarodowe Targi Poznańskie. W 2012 roku ukazała się książka jego autorstwa „Kuchnia borów i lasów Dolnego Śląska”, która zajęła trzecie miejsce na Międzynarodowych Targach Kulinarnych w Paryżu, w konkursie Gourmand Awards. Za tę publikację Serbska Akademia Nauk nadała mu tytuł Honorowego Profesora. W 2013 roku był nominowany do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, przyznawanej przez Fundację Kronenberga. W grudniu 2014 roku ukazała się jego książka „Kuchnia myśliwska”, której współautorką jest Barbara Jakimowicz-Klein. Autorzy książki otrzymali nagrodę prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Natomiast w 2016 roku pod jego nazwiskiem ukazała się książka „Braterska pomoc 1968”.

Wyrazy serdecznego współczucia Rodzinie i Przyjaciołom Jana Akielaszka

składa zespół Biblioteki Analiz 

i Redakcja Portalu Księgarskiego

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się