Zmarł Jerzy Kronhold

Zmarł Jerzy Kronhold

Zmarł Jerzy Kronhold

Udostępnij

Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Jerzy Kronhold, urodzony w Cieszynie poeta, reżyser, działacz kultury, dyplomata – poinformowała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Zmarł w niedzielę w wieku 76 lat w Żorach.

Jerzy Kronhold urodził się 24 stycznia 1946 r. w Cieszynie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach jako reżyser, a potem kierownik literacki.

Był autorem trzynastu tomów poetyckich i jednym z najważniejszych przedstawicieli Nowej Fali. Debiutował w roku 1965 w almanachu Łódzkiej Wiosny Poetów. Należał do krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”. Jego poezje wielokrotnie nagradzano, w 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy za tom „Skok w dal”.

Na przełomie lat 80. i 90. Kronhold działał aktywnie w Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Był – wspólnie z Jakubem Matlem – pomysłodawcą festiwalu teatralnego „Na Granicy”, który pod zmienioną nazwą – „Bez Granic” odbywa się do teraz w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Organizował protesty przeciwko budowie przez Czechosłowację koksowni w Stonawie.

Po przełomie 1989 r. dwukrotnie pełnił funkcję konsula generalnego RP w Ostrawie: w latach 1991–1996 i 2007–2011. Był też w latach 2000-2006 dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie.

Jerzy Kronhold był odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się