Jedność - Wakacje z książkami
Zmarł Jiří Menzel, reżyser „Pociągów pod specjalnym nadzorem”

Zmarł Jiří Menzel, reżyser „Pociągów pod specjalnym nadzorem”

Zmarł Jiří Menzel, reżyser „Pociągów pod specjalnym nadzorem”

Udostępnij

W wieku 82 lat zmarł czeski reżyser, zdobywca Oscara Jiři Menzel. O śmierci męża na swoim profilu społecznościowym poinformowała Olga Menzelová.

Jiři Menzel otrzymał Oscara w 1967 r. za ekranizację książki Bohumila Hrabala „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Należał do pokolenia tzw. czeskiej Nowej Fali, twórców zaczynających tworzyć w latach 60. XX wieku. W sumie nakręcił ponad 20 filmów, ostatni – w 2013 r. W ostatnich latach Jiri Menzel ciężko chorował.

„Jureczku, nasz ukochany, najodważniejszy ze wszystkich odważnych. Wczoraj wieczorem w domu i w naszych ramionach, Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat” – napisała na Facebooku żona reżysera.

Wpisowi towarzyszy emocjonalne nagranie wideo pokazujące Menzla w otoczeniu rodziny. W ostatnich latach Menzel borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Przed trzema laty przeszedł skomplikowaną operację głowy, po której przez kilka tygodni utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej.

Jiři Mencel wyreżyserował około dwudziestu filmów, w wielu pojawiał się jako aktor. Oscara za najlepszy film nieangielskojęzyczny otrzymał w 1967 r. za „Pociągi pod specjalnym nadzorem” według prozy Bohumila Hrabala.
Do książek Hrabala Menzel wracał jeszcze kilkakrotnie. Występował jako aktor w filmach realizowanych przez siebie i w innych produkcjach. Po raz ostatni na ekranie Menzel pojawił się w „Tłumaczu” Martina Szulika, który w 2018 r. okazał się rewelacją Berlinale.

W pierwszych komentarzach po informacji o śmierci Menzla podkreśla się, że był reżyserem, który nauczył Czechów kochać ich literaturę, oraz że po Vierze Chytilovej i Miloszu Formanie odszedł kolejny wybitny twórca światowego i czeskiego kina.

za: https://www.tvp.info


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się