Krzysztof M. Pazdro

Zmarł Krzysztof M. Pazdro Wybitny dydaktyk chemii i wydawca

Udostępnij

W Warszawie zmarł 28 października Krzysztof M. Pazdro, założyciel i wieloletni prezes Oficyny Edukacyjnej * Krzysztof Pazdro, doktor chemii, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, dydaktyk, autor wielu podręczników i publikacji z zakresu chemii. Jak czytamy w nekrologu podpisanym przez Rodzinę i zamieszczonym w "Gazecie Stołecznej" z 3 listopada, "wspaniały, mądry, dobry i szlachetny Człowiek".

Urodził się 24 września 1941 roku w Krakowie, w Warszawie ukończył szkołę podstawową (1955 rok) i liceum ogólnokształcące (1959 rok). Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym - z czystego zainteresowania - studiował też fizykę. Tytuł magistra chemii otrzymał w 1964 roku na podstawie pracy o reakcjach pochodnych indoliny, wykonanej pod kierunkiem dr. hab. J.T. Wróbla. 

Po ukończeniu studiów podjął pracę na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1964-1966), gdzie pracował na stanowisku asystenta. Równocześnie z pracą na uczelni, okresowo, uczył chemii i fizyki w warszawskich szkołach podstawowych i w liceach. Okazało się, że nauczanie to jego druga - po badaniach naukowych - pasja. 

Sześcioletni okres pracy (1966-1972) w Katedrze (później Zakładzie) Chemii Organicznej Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem prof. Wandy Polaczkowej, zaowocował m.in. uzyskaniem tytułu doktora nauk chemicznych (1972 rok) na podstawie pracy: "Badania układu 1,3-ditiolu. Reakcje przebiegające z udziałem karbenu 4,5-dwufenylo-1,3-ditioliowego", za którą otrzymał w 1972 roku Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

W latach 1972-1979 pracował w Instytucie Chemii Przemysłowej na stanowisku adiunkta w Zakładzie Metod Oczyszczania Związków Organicznych. W 1979 roku rozpoczął pracę w Instytucie Kształcenia Nauczycieli, co dawało mu olbrzymią szansę działania na polu dydaktyki chemii. W latach osiemdziesiątych - jako adiunkt - był tam kierownikiem Pracowni Chemii. Organizował i współorganizował liczne ogólnopolskie spotkania dydaktyków chemii oraz zjazdy i konferencje (w tym międzynarodową w Jabłonnej w 1985 roku).

Na początku lat 70. Krzysztof Pazdro wydał „Zbiór zadań z chemii”, który do dziś jest wznawiany. Był autorem podręczników do nauczania chemii na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i licealnym, a od 1992 roku współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej "Krzysztof Pazdro", która specjalizuje się w druku podręczników, zestawów testów, poradników dla nauczycieli i uczniów i innych materiałów dydaktycznych.

Dorobek naukowy dr. Krzysztofa M. Pazdry obejmuje 13 prac z dziedziny chemii organicznej, publikowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Trwale zapisał się w pamięci kilku pokoleń uczniów wychowanych na jego "Zbiorze zadań z chemii", wielokrotnie wznawianym przez czterech kolejnych wydawców, pod kilkakrotnie modyfikowanym tytułem określającym adresata. Publikacje z zakresu dydaktyki chemii to: 24 artykuły w czasopiśmie "Chemia w Szkole", ponad 90 wydawnictw zwartych, w tym 2 podręczniki akademickie: "Dydaktyka chemii", napisany wspólnie z A. Galską-Krajewską (PWN, 1990) i "Akademicki zbiór zadań z chemii ogólnej" - wspólnie z A. Rolą-Noworytą (Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro, 2013) oraz podręczniki, zbiory zadań i zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, a także programy nauczania i materiały metodyczne dla nauczycieli. 

Za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji otrzymał w 2010 roku nagrodę im. Filipa Kallimacha, a w roku 2014 za osiągnięcia publikacyjne w zakresie edukacji chemicznej w Polsce uhonorowany został przez Polskie Towarzystwo Chemiczne medalem im. Jana Harabaszewskiego.

Msza św. żałobna odbędzie się w poniedziałek 7 listopada o godz. 12.30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (murowanym) na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się