Zmarł Krzysztof M. Pazdro Wybitny dydaktyk chemii i wydawca
W Warszawie zmarł 28 października Krzysztof M. Pazdro, założyciel i wieloletni prezes Oficyny Edukacyjnej * Krzysztof Pazdro, doktor chemii, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, dydaktyk, autor wielu podręczników i publikacji z zakresu chemii. Jak czytamy w nekrologu podpisanym przez Rodzinę i zamieszczonym w "Gazecie Stołecznej" z 3 listopada, "wspaniały, mądry, dobry i szlachetny Człowiek".
Urodził się 24 września 1941 roku w Krakowie, w Warszawie ukończył szkołę podstawową (1955 rok) i liceum ogólnokształcące (1959 rok). Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym - z czystego zainteresowania - studiował też fizykę. Tytuł magistra chemii otrzymał w 1964 roku na podstawie pracy o reakcjach pochodnych indoliny, wykonanej pod kierunkiem dr. hab. J.T. Wróbla.
Po ukończeniu studiów podjął pracę na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1964-1966), gdzie pracował na stanowisku asystenta. Równocześnie z pracą na uczelni, okresowo, uczył chemii i fizyki w warszawskich szkołach podstawowych i w liceach. Okazało się, że nauczanie to jego druga - po badaniach naukowych - pasja.
Sześcioletni okres pracy (1966-1972) w Katedrze (później Zakładzie) Chemii Organicznej Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem prof. Wandy Polaczkowej, zaowocował m.in. uzyskaniem tytułu doktora nauk chemicznych (1972 rok) na podstawie pracy: "Badania układu 1,3-ditiolu. Reakcje przebiegające z udziałem karbenu 4,5-dwufenylo-1,3-ditioliowego", za którą otrzymał w 1972 roku Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W latach 1972-1979 pracował w Instytucie Chemii Przemysłowej na stanowisku adiunkta w Zakładzie Metod Oczyszczania Związków Organicznych. W 1979 roku rozpoczął pracę w Instytucie Kształcenia Nauczycieli, co dawało mu olbrzymią szansę działania na polu dydaktyki chemii. W latach osiemdziesiątych - jako adiunkt - był tam kierownikiem Pracowni Chemii. Organizował i współorganizował liczne ogólnopolskie spotkania dydaktyków chemii oraz zjazdy i konferencje (w tym międzynarodową w Jabłonnej w 1985 roku).
Na początku lat 70. Krzysztof Pazdro wydał „Zbiór zadań z chemii”, który do dziś jest wznawiany. Był autorem podręczników do nauczania chemii na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i licealnym, a od 1992 roku współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej "Krzysztof Pazdro", która specjalizuje się w druku podręczników, zestawów testów, poradników dla nauczycieli i uczniów i innych materiałów dydaktycznych.
Dorobek naukowy dr. Krzysztofa M. Pazdry obejmuje 13 prac z dziedziny chemii organicznej, publikowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Trwale zapisał się w pamięci kilku pokoleń uczniów wychowanych na jego "Zbiorze zadań z chemii", wielokrotnie wznawianym przez czterech kolejnych wydawców, pod kilkakrotnie modyfikowanym tytułem określającym adresata. Publikacje z zakresu dydaktyki chemii to: 24 artykuły w czasopiśmie "Chemia w Szkole", ponad 90 wydawnictw zwartych, w tym 2 podręczniki akademickie: "Dydaktyka chemii", napisany wspólnie z A. Galską-Krajewską (PWN, 1990) i "Akademicki zbiór zadań z chemii ogólnej" - wspólnie z A. Rolą-Noworytą (Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro, 2013) oraz podręczniki, zbiory zadań i zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, a także programy nauczania i materiały metodyczne dla nauczycieli.
Za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji otrzymał w 2010 roku nagrodę im. Filipa Kallimacha, a w roku 2014 za osiągnięcia publikacyjne w zakresie edukacji chemicznej w Polsce uhonorowany został przez Polskie Towarzystwo Chemiczne medalem im. Jana Harabaszewskiego.
Msza św. żałobna odbędzie się w poniedziałek 7 listopada o godz. 12.30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (murowanym) na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.