Vidiadhar Surajprasad Naipaul, fot. Faizul Latif Chowdhury

Vidiadhar Surajprasad Naipaul, fot. Faizul Latif Chowdhury

Zmarł laureat Nagrody Nobla V.S. Naipaul

Udostępnij

W sobotę BBC poinformowała, że w wieku 85 lat odszedł wybitny brytyjski pisarz V.S. Naipaul, laureat nagrody Nobla w 2001 roku. Prozaik zmarł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Był spadkobiercą Conrada i jednym z najważniejszych głosów literatury współczesnej.

Żona pisarza Nadira Naipaul w opublikowanym oświadczeniu określiła go jako "geniusza we wszystkim, co robił. Dodała także, że zmarł „otoczony przez tych, których kochał, po życiu pełnym cudownej twórczości".

Urodzony w 1932 r. w Trynidadzie i Tobago ,w rodzinie imigrantów z Indii, Vidiadhar Surajprasad Naipaul rozpoczął karierę pisarską w latach 50. powieściami o brytyjskich rządach kolonialnych.  Były to utrzymane w ironicznym stylu "Masażysta cudotwórca" (1957) i "Wybory w Elwirze" (1958). Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki powieści "Dom dla pana Biswasa" (1961) opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii. Późniejsze utwory Naipaula podejmują bliską mu tematykę poszukiwania tożsamości po opuszczeniu ojczyzny. Często porównuje się je do twórczości Josepha Conrada.

Niektóre utwory, między innymi "Partyzanci" (1975), czy "Zakręt rzeki" (1980), to dzieła o charakterze politycznym zajmujące się kwestiami kolonializmu i dekolonizacji oraz trudną sytuacją zwykłych ludzi w krajach rozwijających się. Kolejne książki pisarza jak na przykład The Enigma of Arrival (1987) i A Way in the World (1994) zawierają rozbudowane wątki autobiograficzne.

Naipaul został w 1971 r. laureatem prestiżowej brytyjskiej Nagrody Bookera za zbiór opowiadań W wolnym kraju. Wkrótce potem uznano go za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku. W 1989 r. królowa Elżbieta II nadała Naipaulowi tytuł szlachecki.

Twórczość Naipaula dostrzegła i wysoko oceniła Akademia Szwedzka, przyznając mu w 2001 roku literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu Komitet Noblowski stwierdził, że przyznał nagrodę „za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas by dostrzec obecność przemilczanej historii”. Akademia nazwała go także „spadkobiercą Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się