Zmarł Leszek Elektorowicz

Zmarł Leszek Elektorowicz

Zmarł Leszek Elektorowicz

Udostępnij

Dziś w nocy zmarł poeta, prozaik, eseista i tłumacz Leszek Elektorowicz. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Leszek Elektorowicz urodził się 29 maja 1924 roku we Lwowie jako Lesław Witeszczak. Podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej oraz karmicielem wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla. Maturę zdał na tajnych kompletach. Ukończył filologię angielską Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debiutował w 1947 roku w ,,Dzienniku Literackim”.

W latach 1950-1956 zrezygnował z publikowania w proteście przeciwko socrealizmowi. Od 1957 roku związany był z ,,Życiem Literackim”, skąd wyrzucono go w 1971 po krytyce Władysława Machejka. Za podpisanie listu w obronie robotników po strajkach w Radomiu w 1976 roku został usunięty z funkcji kierownika literackiego Teatru ,,Bagatela” w Krakowie.

Współtworzył drugoobiegowy magazyn literacki ,,Pismo” (1980-1983). W okresie stanu wojennego jego utwory były objęte zakazem druku. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prowadził wykłady o poezji polskiej na uniwersytetach amerykańskich – min. w Iowa, Berkeley, Chapel Hill w Północnej Karolinie, Teksasie i innych.

W 1999 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś w roku 2009 Złoty Medal ,,Gloria Artis”.

Na jego bogaty dorobek twórczy składają się liczne tomy poetyckie, m.in. ,,Świat niestworzony” (1957), ,,Kontury” (1962), ,,Całe kłamstwo świata” (1983), ,,Czasy i chwile” (1998), ,,Juwenalia i senilia” (2013) oraz ,,Rąbek Królestwa” (2016), dwie powieści ,,Gwiazdy drwiące” (1974) i ,,W lochu Ferrary” (1980), zbiory opowiadań, m.in. : ,,Przechadzki Sylena” (1971), ,,Przeklęty Teatr” (1977), ,,Mieć szczęście” (2009), a także zbiory szkiców i esejów: ,,Zwierciadło w okruchach” (1966), ,,Z Londynu do Teksasu i dalej” (1970), ,,Motywy zachodnie” (1973), ,,Anglosaskie muzy” (1995).

W tym roku ukazał się jego ostatni tomik wierszy ,,Ścieżka do Królestwa".


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się