Zmarł Maciej Parowski, legenda polskiej fantastyki

Zmarł Maciej Parowski, legenda polskiej fantastyki

Zmarł Maciej Parowski, legenda polskiej fantastyki

Udostępnij

Wczorajszej nocy w wieku 72 lat odszedł Maciej Parowski, jedna z najważniejszych postaci dla polskiej fantastyki, pisarz i redaktor, który wychował całe pokolenia pisarzy.

Parowski niemal przez całą karierę pracował jako dziennikarz i redaktor. Najlepiej znany jest ze swojej pracy w „Fantastyce”, a później „Nowej Fantastyce”, gdzie przez lata pełnił funkcję szefa działu polskiej prozy, a także przez 11 lat był redaktorem naczelnym. Wychował kilka pokoleń polskich pisarzy; za jego sprawą debiutowali czołowi dziś polscy twórcy fantastyki.

Maciej Parowski ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku „Na Przełaj”. W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie „Młodego Technika” za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi, wydał również m.in. zbiór opowiadań Sposób na kobiety i powieść Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40, a także liczne zbiory esejów i felietonów. Wspólnie Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim tworzył komiksy z serii Wiedźmin, a z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem kultowego Funky Kovala. Publikował felietony w „Życiu Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kulturze”, „Ekranie” i „Polityce”.

Kilka lat temu odszedł na emeryturę, ale nadal można było czytać jego felietony w „Nowej Fantastyce”. Jego teksty publicystyczne ukazały się także w trzech tomach Małp Pana Boga.

O śmierci Macieja Parowskiego poinformowała „Nowa Fantastyka”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się