Zmarł poeta Wiktor Sosnora

Zmarł poeta Wiktor Sosnora

Zmarł poeta Wiktor Sosnora

Udostępnij

W wieku 83 lat zmarł w Petersburgu poeta, prozaik i dramaturg Wiktor Sosnora - poinformowały w sobotę media w Rosji. Był ważną postacią poezji lat 60. w ZSRR, autorem liryki o nowatorskiej formie, jednocześnie nawiązującej do legend i kronik staroruskich.

Jak poinformował dziennik „Kommiersant”, stan poety znacznie się pogorszył w piątek i Sosnora trafił do szpitala w Petersburgu. Lekarze przeprowadzili kilka operacji, jednak w sobotę poeta zmarł w trakcie reanimacji.

Sosnora, który zadebiutował w 1962 roku, był kluczową postacią drugiej fali awangardy lat 60. XX wieku. Jego pierwsze tomiki przyjęli z uznaniem starsi poeci nurtu futurystycznego.

Wiele jego utworów aż do lat 90. nie było publikowanych oficjalnie w ojczyźnie, były one jednak znane za granicą; Sosnora publikował też w radzieckim samizdacie.

Jego twórczość poetycka opisywana jest jako oryginalna i złożona, sięgająca korzeniami do romantyzmu i futuryzmu. Sosnora nawiązywał zarówno do podań i poematów staroruskich, jak i do mitologii greckiej i literatury zachodnioeuropejskiej. Był autorem swobodnych tłumaczeń twórczości Edgara Allana Poe, Louisa Aragona, Allena Ginsberga, Oscara Wilde'a.

Był również autorem powieści historycznych, które określał jako „literackie warianty wydarzeń historycznych”; dwie z nich poświęcone były epoce Katarzyny II („Dwie maski” i „Zbawicielka Ojczyzny”), wydał również powieść o ostatnim carze Rosji Mikołaju II.

W Polsce wiersze Sosnory wydawane były w antologiach poezji rosyjskiej. W jego utworach z tomu „Powrót do morza” (ros. Wozwraszczenije k moriu) z 1989 roku występują motywy polskie.

[źródło: PAP, Anna Wróbel]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się