Zmarł prof. Marian Stępień, znawca literatury, krytyk i eseista

Zmarł prof. Marian Stępień, znawca literatury, krytyk i eseista

Zmarł prof. Marian Stępień, znawca literatury, krytyk i eseista

Udostępnij

W wieku 94 lat zmarł prof. Marian Stępień, historyk literatury polskiej, krytyk literacki i publicysta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Pozostanie w naszej pamięci jako osoba o szerokich horyzontach, rozległej wiedzy i erudycji. Wybitny humanista, uosobienie nadzwyczajnej dobroci i pogody ducha” – pożegnały prof. Mariana Stępnia władze Gorlic, gdzie uczony kończył szkołę podstawową i liceum.

Urodził się 30 lipca 1929 roku w Sławsku (w rejonie stryjskim; obecnie Ukraina). Studia polonistyczne podjął na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1953-56 był asystentem w Katedrze Podstaw Marksizmu-Leninizmu UJ, od 1957 roku do momentu odejścia na emeryturę pracował w Instytucie Filologii Polskiej (od 2004 roku Wydziału Polonistyki), którego przez 11 lat był też wicedyrektorem. W ostatnich latach swojej pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim był związany z Katedrą Historii Literatury Polskiej XX wieku.

Wykładał także na uczelniach amerykańskich i w Meksyku. Był stypendystą fundacji Fulbrighta i Kościuszkowskiej, a także redaktorem naukowym „Rocznika Komisji Historycznoliterackiej” PAN, redaktorem naczelnym „Zdania” i współredaktorem „Tekstów”. Należał do Stowarzyszenia Twórców i Działaczy Kultury „Kuźnica”. Był laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych i społecznych, odznaczonym wysokimi orderami państwowymi.

Początkowo zajmował się literaturą romantyzmu, następnie skupił się na badaniach lewicowych nurtów w literaturze polskiej końca XIX i XX wieku oraz na studiach nad literaturą emigracyjną. Opublikował około trzydziestu książek autorskich. Jeszcze w czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się jego najnowsza publikacja pt. „Jarosław Iwaszkiewicz mniej znany”.

źródło: Julia Kalęba, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się