Zmarł Stefan Bednarek, teoretyk i historyk kultury

Zmarł Stefan Bednarek, teoretyk i historyk kultury

Zmarł Stefan Bednarek, teoretyk i historyk kultury

Udostępnij

Zmarł dr hab. Stefan Bednarek, teoretyk i historyk kultury, emerytowany profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa. Był przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz prezesem Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego. Miał 77 lat.

Dr hab. Stefan Bednarek urodził się 6 sierpnia 1944 roku w Blachowni. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał doktorat z nauk humanistycznych i habilitację z historii kultury.

W latach 1998–2014 był dyrektorem Insty­tutu Kulturoznawstwa UWr. W 2004 został przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN i pełnił tę funkcję do roku 2007. Był prezesem Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego, a także od 2009 do 2013 prezesem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Spod jego pióra wyszło wiele książek, w tym m.in. „Pojmowanie kultury i jej historii we współczesnych syntezach dziejów kultury polskiej” i „W kręgu małych ojczyzn. Szkice regionalistyczne”, oraz ponad 100 artykułów z dziedziny kulturoznawstwa i neurokulturoznawstwa. Stefan Bednarek był także redaktorem serii „Prace Kulturoznawcze”, czasopisma „Dolny Śląsk” oraz członkiem rad redakcyjnych czasopism: „Przegląd Kulturoznawczy”, „Kultura Współczesna”, „Kultura Popularna” i „Tematy z Szewskiej”.

Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Był laureatem „Copernicus Prize” za wybitną współpracę z neuronaukami polskimi oraz Nagrody Brylantowego Pióra przyznanej przez Nowojorski Komitet Dobrych Publikacji Naukowych za całokształt działalności naukowej.

Zmarł w wieku 77 lat.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się