Zmarł tłumacz Wiktor Dmytruk

Zmarł tłumacz Wiktor Dmytruk

Zmarł tłumacz Wiktor Dmytruk

Udostępnij

W sobotę w wieku 78 lat zmarł tłumacz i krytyk literacki Wiktor Dmytruk, który przełożył na język ukraiński m.in. utwory Olgi Tokarczuk, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej – podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na katedrę filologii słowiańskiej Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.

Tłumacz i poeta Ostap Sływynski napisał na Facebooku, że razem z Dmytrukiem pracował nad tłumaczeniami dzieł polskich noblistek.

Dmytruk przełożył na ukraiński m.in. powieści Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” i „Dom dzienny, dom nocny” oraz zbiory opowiadań „Szafa”, „Gra na wielu bębenkach” i „Opowiadania bizarne”.

„Był dla mnie tytanem tłumaczeń. Ja nie mam takiego uporu, metodyczności, konsekwencji. Nie mógłbym na przykład latami tłumaczyć arcyskomplikowanej powieści Potockiego »Rękopis znaleziony w Saragossie« [...] po prostu z wewnętrznej potrzeby i świadomości swojej misji. Już za samo to tłumaczenie chylę przed nim czoła. A było ich o wiele więcej” – napisał Sływynski.

Wiktor Dmytruk był wykładowcą na Wydziale Języków Obcych Politechniki Lwowskiej oraz profesorem literatury światowej na Uniwersytecie im. Iwana Franki. Prowadził zajęcia m.in. z literaturoznawstwa i literatury amerykańskiej.

W połowie lat 90. Dmytruk zaczął tłumaczyć literaturę piękną. Z języka polskiego przetłumaczył na ukraiński, oprócz dzieł Tokarczuk i Szymborskiej, wiersze Zbigniewa Herberta, Adama Zagajewskiego i Tadeusza Różewicza.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się