Zmarł wybitny amerykański krytyk literacki Harold Bloom

Zmarł wybitny amerykański krytyk literacki Harold Bloom

Zmarł wybitny amerykański krytyk literacki Harold Bloom

Udostępnij

W wieku 89 lat zmarł wybitny amerykański krytyk literacki Harold Bloom,  który w swoim kanonie literatury umieścił sześciu polskich pisarzy i poetów: Schulza, Gombrowicza, Miłosza, Lema, Herberta i Zagajewskiego.

O jego śmierci poinformowała w poniedziałek Associated Press.  Harold Bloom był krytykiem literackim, profesorem uniwersytetu Yale. Urodził się w 1930 r. w Nowym Jorku. Jego rodzice byli emigrantami z Rosji. Jak pisze Associated Press, fascynacja poezją zaczęła się u Blooma od poetów piszących w jidysz. Potem Harold odkrył m.in. twórczość T.S. Eliota i Williama Blake'a.  Bloom był specjalistą od angielskiej literatury romantycznej. W ostrych słowach krytykował literaturę popularną, na przykład serię książek o Harrym Potterze. Mówił, że jego mottem są słowa słynnego komika Groucho Marksa: „Bez względu na to, o co chodzi, jestem przeciw”. Bloom był finalistą prestiżowych amerykańskich nagród literackich National Book Award.  Jego najsłynniejsze książki to „Lęk przed wpływem. Teoria poezji” (ukazała się w Polsce w 2002 r.) oraz nieprzetłumaczona na język polski „The Western Canon. The Books and School of the Ages” z 1994 r. Opisuje w niej kanonicznych dla literatury zachodu pisarzy i poetów, m.in. Samuela Becketta, Franza Kafkę, Virginię Woolf, Dante Aligheri, Szekspira, Goethego, Prousta i Jamesa Joyce'a.  W aneksie w „The Western Canon. The Books and School of the Ages” Bloom umieścił książki sześciu polskich pisarzy: Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego. 

Jak poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press, Harold Bloom zmarł w szpitalu w New Haven.

[źródło: PAP]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się