Zmarła Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 r.

Zmarła Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 r.

Zmarła Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 r.

Udostępnij

Zmarła amerykańska poetka i eseistka Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku, a także Nagrody Pulitzera, poetyckiej Nagrody Bollingena i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA – National Book Award; miała 80 lat – podają w piątek amerykańskie media.

"Wyższość poezji nad życiem polega na tym, że jeśli jest dostatecznie inteligentna, to przetrwa" - napisała kiedyś Glück.

Była "poetką lakonicznego, szczerego liryzmu", zafascynowaną grecką mitologią, filozofią, Szekspirem i Emily Dickinson; na jej styl wpłynęli Rainer Maria Rilke, T.S. Elliot, Robert Lowell i Dickinson - wspomnia zmarłą amerykańska telewizja publiczna PBS.

Gdy noblowskie jury wyróżniło ją w 2020 roku - był to pierwszy Nobel dla amerykańskiej poezji od czasów nagrodzonego w 1948 roku T.S. Elliota - jego członkowie napisali, że jej "unikalny poetycki głos z surowym pięknem czyni indywidualną ludzką egzystencję czymś uniwersalnym".

Glück wykładała na tak prestiżowych uczelniach, jak Uniwersytet Stanforda, czy Uniwersytet Bostoński. Jej prace, które stały się przedmiotem badań literackich, zebrane są w bibliotece na Uniwersytecie Yale. Wydała kilkanaście tomów poezji, eseje i krótką powieść "Marigold and Rose". (PAP)

fit/ mal/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się