Zmarła p. Blanka z księgarni PIW-u

Zmarła p. Blanka z księgarni PIW-u

Zmarła pani Blanka z księgarni PIW-u

Udostępnij

1 stycznia zmarła Bibianna Ciompała, słynna pani Blanka z księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Informację przekazali byli dyrektorzy PIW-u: Tadeusz Nowakowski i Rafał Skąpski.

Jak napisał Leszek Żuliński w wydanej w 2006 roku rocznicowej książce o tym wydawnictwie zatytułowanej „Foksal 17”: „pani Blanka przez niemal półwiecze stała się osobą znaną i wręcz kultowo związaną z wizerunkiem PIW-u. Chyba tak naprawdę była ‘na mieście’ najbardziej popularną ‘twarzą’ wydawnictwa. Była także cząstką bohemy, która przemierzała Trakt Królewski, z przyjemnością zbaczając w ulicę Foksal… Pani Blanka była powierniczką i doradczynią wielu tych przechodniów, z których bardziej zaprzyjaźnieni kupowali wydaną książkę dopiero, gdy porozumiewawcze spojrzenie sugerowało, że warto się nią zainteresować”.

Trzeba jeszcze dodać, że najbardziej zaprzyjaźnionym klientom pani Blanka odkładała wybrane książki, bo najpoczytniejsze tytuły natychmiast się rozchodziły, więc proszono ją, aby je zatrzymała do czasu kolejnej wizyty w jej królestwie. I rzeczywiście stała się tam jedną z niekoronowanych warszawskich królowych, u której częste odwiedziny były jednym z rytuałów ówczesnego życia towarzyskiego.

Leszek Żuliński podaje, że w „w wydawnictwie pracował jej ojciec, Wincenty Ciompała (przez wiele lat zastępca głównego księgowego PIW-u), więc i jego córka jako 16-letnia dziewczynka znalazła to zajęcie. Była związana z PIW-em od listopada 1953 roku do końca 2001 roku, w więc ponad 47 lat. Najpierw pracowała w sekcjach rozliczeniowych, a od 1958 roku, z początku z Henrykiem Czerwińskim, a potem sama prowadziła – aż do odejścia z PIW-u – księgarnię, wspomagana w kolejnych latach przez kilka pań i pana Tomasza Kaźmierczaka”.

Wspomnienie o pani Blance przekazał Bibliotece Analiz prezes PTWK Rafał Skąpski, który był dyrektorem PIW w latach 2005-2015:

W październiku 1968 roku rozpocząłem studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszkałem wówczas w jednym z czterech nowych bloków usytuowanych przy Alei 3 Maja. Wracając po zajęciach do domu, często pokonywałem trasę spacerem. Idąc przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat w kierunku mostu Poniatowskiego, odnalazłem skrót ulicą Foksal, bez dochodzenia do skrzyżowania, a dziś ronda nazwanego imieniem Charlesa de Gaulle’a. Skrót przez Foksal odkrył przede mną, przybyszem z Krakowa, księgarnię firmową Państwowego Instytutu Wydawniczego. Zaglądałem tam coraz częściej. Czas liceum spędzony w domu mego wujostwa, wypełnionym książkami, to okres intensywnych lektur. Dostępnych na dosłowne wyciągnięcie ręki. Stąd zainteresowanie nowościami wydawniczymi.

Książki PIW były niezwykle atrakcyjne, a oficyna oferowała pozycje wartościowe i ambitne. Kusiły one wzrok okładkami, pobudzały wyobraźnię tytułami i nazwiskami autorów. Dla studenta pozostającego na utrzymaniu owdowiałej Matki nie były jednak dostępne. Oglądałem je więc w witrynie, czasem wchodziłem do środka i przyglądałem się z dala nowościom. W głębi niewielkiego pomieszczenia stał stolik z książkami przecenionymi, jakieś słowniki, Nowy Korbut i tym podobne, wykraczające daleko poza moje zainteresowania. Ale już sama możliwość dotknięcia tych ksiąg oprawnych w płótno, przewertowania kartek, nobilitowała, dodawała powagi. Nieco później dowiem się, że stolik z tymi przecenionymi pozycjami stał przy, kilka tygodni wcześniej, postawionej ścianie przegradzającej lokal i kończącej byt słynnej kawiarni literackiej.

Przeczytaj artykuł: Zmarła pani Blanka


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się