Lidia Ostałowska

Lidia Ostałowska

Zmarła reportażystka i pisarka Lidia Ostałowska

Udostępnij

W wieku 64 lat, zmarła wybitna dziennikarka, pisarka, reportażystka i działaczka społeczna - Lidia Ostałowska. O jej śmierci na swoim FB poinformował Wojciech Tochman. Lidia Ostałowska pracowała jako reporterka w „Przyjaciółce” oraz magazynie „itd”. 

W wyniku weryfikacji w czasie stanu wojennego została pozbawiona pracy. Współpracowała z podziemną „Solidarnością”. Po 1989 związała się z działem reportażu „Gazety Wyborczej”, gdzie pracowała do śmierci. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie jej książki „Cygan to Cygan”, w 2011 roku książka „Farby wodne” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012), w 2012 – zbiór reportaży „Bolało jeszcze bardziej”.

Zajmowała się „dziennikarstwem równościowym”; była autorką reportaży „o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych”.

Jeden z jej najsłynniejszych tekstów o młodych ludziach skupionych wokół zespołu Paktofonika „Teraz go zarymuję” (2001) był impulsem do stworzenia filmu „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida. Reportaż o bezdomnych dzieciach w Petersburgu stał się punktem wyjścia do filmu dokumentalnego „Bezprizorni” (reż. Natalia Koryncka-Gruz), którego Lidia Ostałowska była współscenarzystką. Prowadziła wykłady w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w prowadzonej przez Instytut Reportażu Polskiej Szkole Reportażu. Była jednym z fundatorów i członków rady Fundacji ITAKA. Jej teksty tłumaczono na fiński, rosyjski, rumuński, węgierski.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się