Zmarła wybitna poetka Krystyna Miłobędzka

Zmarła wybitna poetka Krystyna Miłobędzka

Zmarła wybitna poetka Krystyna Miłobędzka

Udostępnij

Dziś nad ranem zmarła Krystyna Miłobędzka, mistrzyni słowa, jedna z najważniejszych polskich poetek powojennych. Krystyna Miłobędzka urodziła się 8 czerwca 1932 roku w Margoninie koło Chodzieży. Debiutowała cyklem lirycznym Anaglify opublikowanym w 1960 roku w „Twórczości”. Jej debiutem książkowym był tom Pokrewne, który ukazał się w roku 1970.

Była autorką sztuk teatralnych dla dzieci i teoretykiem dziecięcego teatru. Na podstawie rozprawy Teatr Jana Dormana (1990) w 1983 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała między innymi w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu, w Teatrze Lalek „Tęcza” w Słupsku oraz w teatrach lalkowych we Wrocławiu i Wałbrzychu. Prowadziła też zajęcia z teatru i dramatu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jej twórczość zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne i wybitne. Jej wiersze to krótkie, niezwykle intensywne utwory, dotyczące podstawowych kwestii życiowych. Ich podmiot reprezentuje punkt widzenia matki, córki, kobiety uwikłanej w relacje z życiem, otaczającą przyrodą, najbliższymi ludźmi, własnym ciałem („moje naraz wszystko żywe”). Życie zaś i wszelkie jego przejawy to żywioł – byt wciąż zmienny i przeobrażający się w coraz to nowe formy. W tych próbach wyrażenia własnego życia (a zarazem uniwersalnej ludzkiej kondycji) sprawą najwyższej wagi jest znalezienie takiego sposobu wysłowienia i zapisu, który byłby wolny od językowej sztampy. Dlatego każdy niemal z wierszy Miłobędzkiej jest w pewnym sensie kompromisem między milczeniem a kłamstwem, między poszukiwaniem formy rodzącym się z zawierzenia a językiem zmumifikowanym przez powszechne użycie.

Miłobędzka była laureatką wielu nagród literackich, między innymi: Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1992), Fundacji Kultury (1993), Ministra Kultury (2001), Nagrody Literackiej Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2003), nagrody Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2004) oraz Prezydenta Wrocławia (2004). Tom Po krzyku uznany został przez „Przekrój” za książkę roku (2004) i nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2005). Z kolei tom Gubione (2008) ogłoszono książką roku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2009).

W 2009 roku Miłobędzka otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania za całokształt twórczości poetyckiej i dramaturgicznej, w 2013 roku także za całokształt twórczości Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius”, natomiast w 2020 roku Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza. Tom ciebie ode mnie (napisany wraz z Hanią Rani) w roku 2022 otrzymał nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki. Jej wiersze w przekładach na wiele języków zamieszczono w różnych antologiach zagranicznych.

Zdjęcie: Filip Łepkowicz / Wydawnictwo Wolno

źródło: https://instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się