Znamy finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020

Znamy finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020

Znamy finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020

Udostępnij

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) podczas posiedzenia 25 czerwca 2020 dokonało wyboru pięciu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Poznaliśmy także nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Silesiusa oraz Angelusa.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020 za całokształt pracy twórczej!

W tym roku wyjątkowo później niż zazwyczaj jury Sileiusa wskazało książki poetyckie, które znalazły się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020. Poznaliśmy też nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Zmiana terminu ogłoszenia nominacji, jak i finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020 jest związana z pandemią koronawirusa. Już w marcu Wrocławski Domu Literatury podjął decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia tego poetyckiego wyróżnienia oraz towarzyszącej mu 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień. Wręczenie Silesiusa zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym w tym roku dojedzie do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

  1. Justyna Bargielska, Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno
  2. Tomasz Bąk, Bailout, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  3. Piotr Florczyk, Dwa tysiące słów, Instytut Mikołowski
  4. Konrad Góra, Kalendarz majów, Biuro Literackie
  5. Joanna Mueller, Waruj, il. Joanna Łańcucka, Biuro Literackie

Debiut

  1. Joanna Lewandowska, Trach, Biblioteka Śląska w Katowicach
  2. Kasper Pfeifer, adblock, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź
  3. Jakub Pszoniak, Chyba na pewno, Biuro Literackie

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – poeta meliczny

Wybór Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego na laureata Silesiusa za całokształt nie powinien dziwić. Ten urodzony w 1962 roku pisarz poetycko zadebiutował w 1989, rok później wydał swój pierwszy tom Nenia i inne wiersze. Od tego momentu ukazało się kilkanaście książek jego autorstwa, za które otrzymał m.in. dwukrotnie Nagrodę Literacką Gdynia (w 2006 za tom Dzieje rodzin polskich i w 2009 za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach), Nagrodę Literacką Nike (w 2009, znowu za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach), a także Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii Książka roku (2012, za tom Imię i znamię). Twórczość Dyckiego doczekała się licznych opracowań i analiz, w ogromnej większości entuzjastycznych, w których podkreślana jest oryginalność osadzonej we współczesności dykcji poetyckiej, która jednak czerpie m.in. z sarmackiego baroku, czy obfituje w kresowe zapożyczenia. Do fascynacji poezją Tkaczyszyna-Dyckiego przyznają lub przyznawali się w zasadzie przedstawiciele wszystkich pokoleń poetyckich, od autorów debiutujących w ostatnich latach po Czesława Miłosza.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się