Znamy finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020
Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) podczas posiedzenia 25 czerwca 2020 dokonało wyboru pięciu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Poznaliśmy także nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Silesiusa oraz Angelusa.
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020 za całokształt pracy twórczej!
W tym roku wyjątkowo później niż zazwyczaj jury Sileiusa wskazało książki poetyckie, które znalazły się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020. Poznaliśmy też nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.
Zmiana terminu ogłoszenia nominacji, jak i finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020 jest związana z pandemią koronawirusa. Już w marcu Wrocławski Domu Literatury podjął decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia tego poetyckiego wyróżnienia oraz towarzyszącej mu 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień. Wręczenie Silesiusa zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym w tym roku dojedzie do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius.
Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:
Książka roku
- Justyna Bargielska, Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno
- Tomasz Bąk, Bailout, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
- Piotr Florczyk, Dwa tysiące słów, Instytut Mikołowski
- Konrad Góra, Kalendarz majów, Biuro Literackie
- Joanna Mueller, Waruj, il. Joanna Łańcucka, Biuro Literackie
Debiut
- Joanna Lewandowska, Trach, Biblioteka Śląska w Katowicach
- Kasper Pfeifer, adblock, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź
- Jakub Pszoniak, Chyba na pewno, Biuro Literackie
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – poeta meliczny
Wybór Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego na laureata Silesiusa za całokształt nie powinien dziwić. Ten urodzony w 1962 roku pisarz poetycko zadebiutował w 1989, rok później wydał swój pierwszy tom Nenia i inne wiersze. Od tego momentu ukazało się kilkanaście książek jego autorstwa, za które otrzymał m.in. dwukrotnie Nagrodę Literacką Gdynia (w 2006 za tom Dzieje rodzin polskich i w 2009 za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach), Nagrodę Literacką Nike (w 2009, znowu za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach), a także Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii Książka roku (2012, za tom Imię i znamię). Twórczość Dyckiego doczekała się licznych opracowań i analiz, w ogromnej większości entuzjastycznych, w których podkreślana jest oryginalność osadzonej we współczesności dykcji poetyckiej, która jednak czerpie m.in. z sarmackiego baroku, czy obfituje w kresowe zapożyczenia. Do fascynacji poezją Tkaczyszyna-Dyckiego przyznają lub przyznawali się w zasadzie przedstawiciele wszystkich pokoleń poetyckich, od autorów debiutujących w ostatnich latach po Czesława Miłosza.