Wydawnictwo Jedność
Bestsellery EMPIK-u 2018

Bestsellery EMPIK-u 2018

Znamy książkowe bestsellery EMPIKU 2018

Udostępnij

Zbiór felietonów Katarzyny Nosowskiej i autobiografia Kuby Wojewódzkiego pokonały silną konkurencję i zdobyły statuetki Bestsellerów Empiku 2018. Czytelnicy docenili też kolejny tom kultowej „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz i Nelę Małą Reporterkę, który pobiła tym samym ustanowiony przez siebie rekord – to już jej czwarta z rzędu wygrana w Bestsellerach Empiku! Na gali pojawiła się też Heather Morris, by osobiście odebrać nagrodę w kategorii Literatura zagraniczna.

 

Mistrzyni słowa

W kategorii Literatura polska wygrała książka osoby związanej nie z literaturą, ale przede wszystkim z muzyką, choć od dawna mistrzowsko operującej słowem w krótkich formach, jakimi są teksty piosenek. Katarzyna Nosowska, bo o niej mowa, także w przypadku książki wybrała przekaz skoncentrowany i mocny. Krótkie felietony zebrała w tomik „A ja żem jej powiedziała…”: zero lania wody, galop po tematach, dużo ciekawych obserwacji, bez pudru i wazeliny. Katarzyna Nosowska której książka okazała się także najlepiej sprzedającym się tytułem spośród wszystkich książek, płyt filmów w Empiku - Bestsellerem wśród Bestsellerów Empiku, odebrała statuetkę z rąk dwukrotnego laureata w tej kategorii – Zygmunta Miłoszewskiego.

W kategorii Literatura zagraniczna zwyciężyła powieść Heather Morris inspirowana biografią Lale Sokołowa, tytułowego „Tatuażysty z Auschwitz”. Historia wstrząsająca, lecz niosąca nadzieję, której czytelnicy najwyraźniej potrzebują. Doceniona przez polskich czytelników autorka osobiście odebrała nagrodę z rąk tłumaczki Justyny Czechowskiej.

Pewna dawka cynizmu, przekory, a nawet bezczelności też jest w cenie, o czym świadczy wygrana „Nieautoryzowanej autobiografii” Kuby Wojewódzkiego w kategorii Literatura faktu. Wygraną ogłosił ceniony dziennikarz Jacek Żakowski.

Mała wielka rekordzistka

Nikomu dotąd nie udała się ta sztuka. Grochola, Dan Brown, Coelho, Miłoszewski i Zafon zdobyli statuetkę w kategorii książkowej dwa lata z rzędu, Grocholi udało się to dwukrotnie, ale wygrywać co roku przez cztery lata? I to przed osiemnastką? Nela Mała Reporterka to bez wątpienia fenomen wydawniczy i to nie tylko w swojej kategorii – Literatura dla dzieci. Tym razem młoda podróżniczka wylądowała na wyspie rajskich ptaków, skąd zdała swoim rówieśnikom relację i wygrała w wyścigu po statuetkę Bestsellera Empiku m.in. z najnowszymi tomami „Dziennika Cwaniaczka” i „Magicznego drzewa”. Wygraną Neli ogłosił ceniony autor książek dla dzieci Michał Rusinek. Młoda Reporterka nagrodę odebrała „zdalnie” przesyłając podziękowania z kolejnej podróży.

 

W kategorii Literatura dla młodzieży zwyciężyła Małgorzata Musierowicz z 22. tomem kultowej serii „Jeżycjada”, która jest o 22 lata starsza od nagród Empiku! Inaugurująca sagę „Szósta klepka” ukazała się w 1977 r. i od tego czasu losy mieszkańców poznańskiej dzielnicy Jeżyce są najlepszym lekiem na chandrę i chwile zwątpienia w instynkt samozachowawczy naszego gatunku. Co prawda „Ciotka Zgryzotka” urządza sobie nowe gniazdko z dala od słynnej kamienicy przy Roosevelta 5, a nawet kawałek od Poznania, ale to wciąż znana wszystkim Ida Sierpniowa oraz jej rodzina, przyjaciele i znajomi. Nagrodę w kategorii Literatura dla młodzieży wręczył JDabrowsky, youtuber i autor popularnej wśród nastolatków książki „Takie tam”.

Artyści „W mieście Twoich pasji”

Gala Bestsellerów Empiku to niezwykłe wydarzenie kulturalne i jednocześnie oryginalne widowisko telewizyjne. Na jednej scenie spotykają się autorzy najchętniej wybieranych książek, płyt muzycznych i filmów – to jedyna nagroda łącząca wszystkie te dziedziny twórczości. Gala to również występy najlepszych polskich artystów i zagranicznych gwiazd. W tym roku w specjalnie przygotowanej scenerii miasta pasji zagrali: legendarny Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators, Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Paweł Domagała, Kamil Bednarek i Igor Herbut oraz Roksana Węgiel. W realizacji telewizyjnej zostały wykorzystane efekty rozszerzonej rzeczywistości (tzw. extended reality).

Bestsellery Empiku 2018 – pełna lista laureatów: 

KSIĄŻKI

Literatura polska:A ja żem jej powiedziała…” – Katarzyna Nosowska; Wydawnictwo Wielka Litera

Literatura zagraniczna: „Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris; Wydawnictwo Marginesy

Literatura faktu: „Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana biografia” – Kuba Wojewódzki; Wydawnictwo Wielka Litera

 Literatura dla dzieci: „Nela na wyspie rajskich ptaków” – Nela Mała Reporterka; Wydawnictwo Burda Książki

Literatura dla młodzieży: „Ciotka Zgryzotka” – Małgorzata Musierowicz; Wydawnictwo Akapit Press

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się