Najlepsze książki historyczne 2017 roku!,

Najlepsze książki historyczne 2017 roku!,

Znamy najlepsze książki historyczne 2017 roku!

Udostępnij

Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne 2017 roku! Za najlepsze publikacje historyczne 2017 roku jurorzy uznali książki: „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki” (Czarne), „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” (Napoleon V), „Zamach stanu. Podręcznik” (PWN). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Był sobie król... Poczet Piastów” (Jama), „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” (PWN), „Czas ziemiaństwa” (Karta).

 

 Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” - http://historiazebrana.pl organizowany jest przez redakcje Histmag.org – https://histmag.org i Granice.pl – http://granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad dwa tysiące głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. – Stalin był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował „drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity – elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR, opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie. – opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor portalu Histmag.org.


Z kolei serca internautów podbiła książka „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” Marty Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. – Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p. Marty Grzywacz jest z mojej strony (tak jak i sama książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starał się ratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, gdyż opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem. – uzasadnia Piotr Guzowski, czytelnik głosujący na tę pozycję.

 

 

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V. – Prezentowany tom jest pierwszym z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku - zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych. – mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Z kolei internauci wybrali książkę „Czas ziemiaństwa” wydaną przez Ośrodek Karta. – To edytorska perełka, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego pasjonata dziejów ojczystych. Mozaika losów polskich ziemian daje niejednoznaczny obraz potęgi i gwałtownego załamania się warstwy społecznej, która przez wieku budowała kulturę narodową. Pojedyncze historie układają się w barwną opowieść: wzruszającą i bolesną, a dla polskiej historii - fundamentalną. Lektura obowiązkowa. – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Michał Przeperski.

 

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Zamach stanu W tej kategorii jury zwróciło szczególną uwagę na publikację: „Zamach stanu. Podręcznik” Edwarda N. Luttwaka. – Książka, reklamowana od wielu lat na całym świecie jako swoisty poradnik przeprowadzenia zamachu stanu, w pewnej mierze jest w nim w rzeczywistości. Jednak równocześnie jest bardzo ciekawym kompendium wiedzy o tym zjawisku, zawierającym wiele statystyk i interesujących rozważań dotyczących historycznych zamachów. – opowiada Maciej Zaremba, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego „Był sobie król... Poczet Piastów” (Wydawnictwo Jama). – Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela się czytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, "wciągają" czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób zainteresowania historią nie tylko młodego człowieka. – argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Kolejna edycja plebiscytu wystartuje na przełomie maja i czerwca – wybierzemy wtedy najlepsze książki I półrocza 2018 r.

 

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się