Znamy nominowanych do Nagrody Conrada

Znamy nominowanych do Nagrody Conrada

Znamy nominowanych do Nagrody Conrada

Udostępnij

Dorota Brauntsch, Joanna Gierak-Onoszko, Barbara Klicka, Dorota Kotas, Urszula Zajączkowska – to debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019 roku, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada. O tym, która z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 25 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 24 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej www.conrad festival.pl.

W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle!” – uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Pierwsza z nominowanych Dorota Brauntsch to absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duńskiej Szkoły Mediów i Dziennikarstwa w Aarhus. Jej debiutanckie Domy bezdomne wydane przez Dowody na Istnienie zostały nominowane w konkursie na najlepszą książkę reporterską 2019 roku na V Festiwalu Reportażu w Lublinie. Joanna Gierak-Onoszko jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. 27 śmierci Toby’ego Obeda to jej debiut książkowy wydany przez Dowody na Istnienie, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Książka została nominowana do wielu nagród, m.in. znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Barbara Klicka to poetka, dramaturżka, scenarzystka, animatorka kultury i redaktorka. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej debiutancka powieść Zdrój. Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Za swoją debiutancką powieść Pustostany opublikowana przez Niebieską Studnię otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Ostatnia z nominowanych – Urszula Zajączkowska – to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, a także adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W 2019 nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jej książka Patyki, badyle nominowana do Paszportu „Polityki” i wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „esej”.

Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Ostatecznego wyboru zwyciężczyni dokonają jurorzy praz czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej. Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tys. złotych, zostanie też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Laureatkę poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 25 października w ramach Festiwalu Conrada.

„Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, prezentując książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Tym bardziej cieszy, że otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń do tegorocznej edycji nagrody!” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę Ma być czysto (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę Po trochu (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019).

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Internauci mogą oddawać głosy do 24 października na stronie www.conradfestival.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się